Autor je vedecký pracovník SAV a zakladajúci člen Slovenského ochranárskeho snemu
Podľa najnovších informácií ministerstvo životného prostredia eviduje na Slovensku 1817 environmentálnych záťaží. Aby bolo jasné.
Tu nejde o nejaké drobné tzv. čierne skládky komunálneho či stavebného odpadu kdesi v lese za dedinou, ale o reálnu, priam existenčnú hrozbu neraz veľkého rozsahu.
Dedičstvo socializmu
V zmysle zákona ide o také znečistenie územia spôsobené činnosťou človeka, ktoré predstavuje závažné riziko pre ľudské zdravie alebo horninové prostredie, podzemnú vodu a pôdu. Odstrániť ju má v prvom rade jej pôvodca a len v prípade, že ten sa nedá určiť, preberá túto zodpovednosť na seba štát.
Environmentálne záťaže vznikli v minulosti, ale sú hrozbou pre súčasnosť i pre budúcnosť. A preto si musíme konečne pre nimi prestať zatvárať oči.
Najčastejšie sa ich prítomnosť viaže na oblasti s kriticky ohrozeným životným prostredím, kde sa nachádzal alebo sa nachádza významný zdroj znečistenia najrôznejšieho charakteru (môžu ho mať na svedomí baníctvo, energetika, ťažba surovín či hutníctvo, chemický priemysel, poľnohospodárstvo, ale napríklad aj okupačné vojská po roku 1968).