SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Náhorný Karabach je ako postsovietska čítanka

Karabach je chudobný a bez akejkoľvek perspektívy na zlepšenie.

Nevybuchnutá raketa typu grad neďaleko obývaného územia v neuznanej republike Arcach – Náhornom Karabachu. (Zdroj: SITA/AP)

O Náhornom Karabachu (oficiálne sa táto takmer nikým neuznaná republika volá Arcach, ale nebudeme si to komplikovať) sa v slovenských médiách píše zhruba raz za tri roky, teda len vtedy, keď prepuknú nové „pohraničné“ konflikty.

Presne to sa deje aj v týchto dňoch a je to výborná príležitosť pripomenúť si, že Karabach je kompaktné zhmotnenie nielen postsovietskeho priestoru. Taká postsovietska čítanka.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Konflikt medzi Azermi a Arménmi vystihuje nielen časť príčin, na ktoré Sovietsky zväz zhynul (niežeby za ním bolo niekomu príčetnému smutno), ale ukázal aj vektor, ktorým sa budú udalosti vyvíjať.

A to nielen v Karabachu, ale aj všelikde inde, kde sa našla vhodná zmes etnických sporov, ruských geopolitických záujmov a schopnosti nasadiť tu svoju vojenskú silu.

Glasnosťou k pogromom

Keby nestačila historická kresťansko-islamská a osobitne arménsko-turkická nevraživosť v regióne, Moskva do lokálneho koktailu pridala originálne nakreslené hranice a sedemdesiat rokov trvajúci zákaz akejkoľvek diskusie, takže keď Gorbačov vyhlásil glasnosť, bolo vybavené.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Arméni v Karabachu sa veľmi rýchlo, ešte v sovietskom zriadení, začali dožadovať historických práv, a to až tak glasno, že sa tomu dnes hovorí pogromy. Moskva spory dokázala ako-tak udržať pod kontrolou, ale po kolapse Sojuzu vojna vypukla naplno. Tento scenár sa potom rôznych obmenách opakoval na opačnej strane Kaukazu či v Strednej Ázii.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Tkačenko

Tentoraz urobili všetko správne.


8 h
Húfnica Zuzana 2.

Materiál hladko prešiel vládou.


9 h

Karikatúra denníka SME (Vico).


9 h
Matúš Krčmárik.

Kľúčovou udalosťou bude summit v Prahe.


10 h
SkryťZatvoriť reklamu