Autor je scenárista a publicista
Viac ako 238 miliónov voličov chce 3. novembra zo strachu pred vírusom hlasovať poštou. Napokon, v amerických štátoch Utah či Washington sa už niekoľko rokov hlasuje korešpondenčne. Pre Trumpa je to však dobrý spôsob, ako spochybniť legitimitu volieb.
Trumpov človek na čele pošty
V júni tohto roku vymenoval Trump za šéfa americkej pošta Luisa DeJoya. Muža, ktorý poslal značný príspevok na jeho volebnú kampaň. DeJoy okamžite vymenil väčšinu vedenia a nariadil úsporný režim.

Napriek tomu, že ani pred touto „reformou“ nestíhali zamestnanci pošty spracovať všetky listy a balíky. Mark Dimondstein, šéf poštárskych odborov, pred novinármi vyhlásil: jediným cieľom tejto reformy je sabotáž volieb prostredníctvom pošty.
Nečudo, že americkí poštári už nového šéfa stihli premenovať: z DeJoya na Delaya. (Slovo „delay“ znamená „oneskorenie“.)
Isto, americká pošta je už dávnejšie zrelá na reformu. V minulom roku vykázali poštári stratu deväť miliárd dolárov.
Hlavnou príčinou zadlžovania má byť zákonom zaručená povinnosť udržiavať rezervný fond zdravia. Americká pošta je v tomto prípade akousi zdravotnou poisťovňou svojich zamestnancov. (Trump to chce, samozrejme, zrušiť.)
DeJoyov úsporný program je na prvý pohľad legitímny. Rušenie triediacich strojov v rámci reformy je však viac ako podozrivé. Navyše nikto nevie, či Trump schváli miliardy dolárov, ktoré pošta potrebuje, aby voľby prostredníctvom listov mohla zvládnuť. (Hodno poznamenať, že pošta bola tiež vynechaná z plánu pomoci počas korony.)
Vo „svojej“ televízii Fox News sa Trump veľmi jasne vyjadril k voľbám poštou: Ja a všetci republikáni demokratmi požadované doláre neuvoľníme. My „poštové voľby“ nechceme. Pretože by to boli tie najpodvodnejšie voľby v dejinách Spojených štátov.
Demokracia potrebuje generálku
Trump ťaží aj z toho, že voľby amerického prezidenta sú mimoriadne komplikované. Aj tento proces už dávno dozrel na reformu.