SME

Toto je moje telo (píše Michal Havran)

Mnohé kresťanské cirkvi vylúčili sexualitu a telesnosť zo svojho myslenia.

Výjav zmŕtvychvstania nad svätými schodmi banskoštiavnickej kalvárie. (Zdroj: Iva Zigová)

Autor je teológ a spisovateľ

Vo filme La Voie lactée (Mliečná dráha) Luisa Buňuela natrafia dvaja francúzski pútnici po ceste do Santiaga di Compostela na dejiny kresťanskej herézy. Postupne diskutujú o eucharistii, premene tela a krvi, hostii, Trojici a počas jednej scény sa stanú svedkami priscillianského stretnutia.

Priscilliani sú dnes už dôkladne rozprášenou sektou vystavanou na gnosticko-manichejských základoch so silným dôrazom na sexuálne kresťanské mystériá. Neskoršie koncily ich prehlasovali a zakázali, no priscillianizmus ostal v kultúrnom povedomí raného kresťanstva ako spojovadlo s egyptskými mystériami obnovy tela a života.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Buňuel do svojho filmu zakomponoval aj niekoľko obskúrnych odkazov na inú ranokresťanskú sektu doketizmus, o ktorej vieme oveľa menej, no s ktorou spor zadefinoval prvé úvahy o trvácnosti, zdanlivosti a pravdivosti ľudského tela a taktiež spôsob, ako k nim pristupovala pôvodná cirkev zborov a spoločenstiev stredomorskej oblasti, dezertovaných rímskych vojakov vyzbieraných z dobytých provincií a tí, ktorých najstaršia kresťanská polemická literatúra označuje ako čarodejníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Z doketizmu sa nám zachoval text Petrovo evanjelium, vieme, že koncom druhého storočia ho odsúdil Serapion, biskup z Antiochie, kde neskôr našli prví križiaci z krížovej výpravy v roku 1098 svätú kopiju, ktorou údajne rímsky vojak prepichol Ježišovo telo.

Chrám alebo pokušenie

Vplyv doketickej obavy ako pristupovať k telu, k telesnosti a k čistote však napriek odsúdeniu a zániku ostal, pretože už vtedy kázal príťažlivú tézu gnostického pôvodu o tom, že Boh nemohol stvoriť zlo a teda jeho syn Ježiš neprišiel na zem v ľudskom tele, ktoré by bolo súčasťou materiálneho, padlého sveta, no iba v podobnom nášmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Grécke sloveso dokéin znamená zdať sa a vďaka tomuto sporu, v ktorom neskôr heretici odmietli aj fyzické zmŕtvychvstanie a zvyšné kresťanstvo ich predstavy, sa v ranom kresťanstve ustálila pochybnosť o postavení ľudského tela v dejinách spásy.

Heretické špekulácie o zjavnosti, zdanlivosti otvorili teologickú debatu o tom, či je telo, ako sa učí väčšina teologóv, naozaj chrámom a azda aj morálnou inštitúciou, o akej uvažovali v súvislosti s ľudským telom a smrťou egyptské pohrebné rituály, alebo zdrojom pokušenia a priestorom, ktorý si vyžadujú spoločenskú a náboženskú kontrolu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C7CFG na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Autorská strana

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Donald Trump.

Hnutie MAGA je moderná severoamerická verzia nemeckej NSDAP.


5

Dosť veľavravné operovanie s pojmom "bežní ľudia".


7
Peter Tkačenko.

Kto ju platiť nechce, v žiadnej koalícii nebude.


18
Protestné zhromaždenie v Pezinku.

Listujúc v novinách mám pocit, že Slovensko sa nadobro zbláznilo!


Veronika Šikulová 9
SkryťZatvoriť reklamu