SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

V europarlamente sa schyľuje k dosiaľ nevídanej inštitucionálnej zrážke (týždeň podľa Schutza)

Hegerov snár a druhá vlna.

Maďarský premiér Viktor Orbán. (Zdroj: TASR/AP)

Udalosť týždňa

Druhá vlna. Valí sa Európou, čísla sa dvíhajú všade, a aj keď mŕtvych i vážnych priebehov k jari výrazne ubudlo, čoraz silnejšie vybublávajú na povrch emócie.

Predovšetkým z neistoty, keďže jednak dobiehajú štátne programy podpory a jednak vyhliadka troch týždňov s vírusom je niečo iné ako mesiacov či dokonca roka a viac, čo je perspektíva teraz.

Vládam, ktorých krízové manažmenty, tiež na rozdiel od prvej vlny, padajú na prestíži a javia sa ľuďom menej kompetentné od štátu k štátu takmer všade (výnimka Švédi!), situáciu ešte komplikuje nová línia polarizácie, keď na jednom brehu sú žiadatelia ešte prísnejšej „lockdownizácie“ a karantenizácie a na opačnom zase skeptici Covidu (hovoria si „covidrealisti“), ktorých infliltrujú čoraz početnejší totálni popierači, čistí blázni a extrémisti sprava i zľava.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Správny krok

Podanie Generálnej prokuratúry. Chvála prokurátorom v SR sa cez hrdlo neprederie, ale návrh zastupujúcej „generálky“ Kováčikovej na Ústavný súd, aby začal konanie o núdzovom stave pre „vyvrátenie pochybností“ o ústavnosti opatrenia, je veľmi o. k.

Ani priatelia, ktorí si myslia, že vojna proti korone nie je dosť radikálna, by nemali chcieť, aby sa vymkla z ústavných pravidiel.

Návrh dokonca kvitoval aj Matovič, otázka je, či mu ten prístup vydrží, ak jednej z navrhovaných možností, ktorou je zrušenie predmetného uznesenia vlády v celom rozsahu alebo rozšírenie o obsahové detaily, košický súd vyhovie.

Správny II

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Volvo prinesie pozitíva, pre ktoré sa ho oplatí vítať.


10 h

Rezník viac nebude riaditeľom RTVS.


11 h
Igor Matovič a György Gyimesi po schválení tzv. prorodinného balíčka.

Inflácia je super, hlavne pre rodiny.


Alojz Hlina 12 h

Rusi museli utiecť z Hadieho ostrova.


17 h
SkryťZatvoriť reklamu