Autor je politológ zameriavajúci sa na výskum krajnej pravice
Súdny proces s predsedom strany Kotlebovci-ĽSNS Marianom Kotlebom sa pomaly, ale isto chýli ku koncu. Kotleba v ňom čelí obvineniu zo založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, ktorého sa podľa obvinenia dopustil odovzdávaním kontroverzných šekov so sumou 1488 eur.
Tá, ako už bolo mnohokrát v médiách vysvetlené, predstavuje kombináciu známych neonacistických číselných symbolov odkazujúcich na, v tomto prostredí, populárny slogan „Musíme chrániť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí“, známy aj ako 14 slov, a tiež na pozdrav Heil Hitler tradične neonacistami označovaný číselným kódom 88.
Keďže takto koncipované obvinenie Kotlebu robí z procesu s ním v istom zmysle zároveň aj proces so stranou samotnou, v spoločnosti tak opäť raz rezonuje otázka o povahe ĽSNS, ktorá sa v kontexte obvinenia jej lídra pýta na jej vzťah a príslušnosť k neonacizmu.
Neonacistické koketovanie
Množstvo káuz, ktoré sa za dekádu pôsobenia ĽSNS na slovenskej politickej scéne objavili, naznačujú v tomto smere jednoznačne kladnú odpoveď.
Za všetky okrem spomínaných šekov či iných dotácií s rovnakou sumou možno uviesť napríklad volebný program strany z roku 2010 s názvom 14 krokov pre budúcnosť Slovenska a našich detí, 88. miesto vyhradené na kandidačnej listine strany k parlamentným voľbám v roku 2016 pre známeho apologéta Adolfa Hitlera či výrok podpredsedu strany Milana Uhríka, ktorý 26. marca 2017 (teda necelé dva týždne po odovzdávaní inkriminovaných šekov) prízvukoval v relácii RTVS O 5 minút 12 potrebu „chrániť budúcnosť bielych detí“.
Všetky tieto príklady dokazujú, že v prípade ĽSNS tak ide o opakované používanie tejto symboliky, ktoré čisto zo štatistického hľadiska vylučuje, že by mohlo ísť o náhodu.
S neonacizmom spájajú kotlebovcov koniec koncov aj viacerí domáci či zahraniční akademici skúmajúci tento typ subjektov vrátane holandského politológa Casa Muddeho, považovaného za zrejme najrenomovanejšieho svetového odborníka na túto problematiku, ktorý v jednej zo svojich nedávnych kníh označil ĽSNS za stranu s neonacistickými koreňmi.
Napriek všetkým týmto na prvý pohľad nespochybniteľne sa javiacim dôkazom, však nie je označovanie kotlebovcov za neonacistov presné. Odpoveď na to, prečo to tak je, ponúka samotná charakteristika neonacizmu.
Čo je neonacizmus
Ten predstavuje špecifickú odnož neofašizmu vyznačujúceho sa na rozdiel od iných krajne a extrémne pravicových prúdov okrem ultranacionalizmu, autoritárstva či protidemokratického postoja aj prítomnosťou tzv. fašistického dedičstva prejavujúceho sa v snahe o jeho historickú rehabilitáciu.