SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Úskalia premiérovej päťdesiatky

Ktorý Trnavčan asi nemá o futbale ani potuchy? Igor Matovič

Na finále Superpohára medzi Bayernom Mníchov a Sevillou bolo v 70-tisícovej Puskás Aréne v Budapešti 15 180 divákov. Podľa Alexandra Čeferina, prezidenta UEFA bol to „pilotný test”, z ktorého sa môže európska federácia veľa dozvedieť o tom, za akých okolností by sa fanúšikovia mohli postupne vracať na štadióny. (Zdroj: TASR/AP)

Hoci som slovanista, roky uznávam, i tíško závidím, že najfutbalovejším mestom na Slovenske je Trnava. V malom Ríme mám veľa kamarátov, až do 30. septembra 2020 som bol v tom, že najpopulárnejšej svetovej hre rozumie Trnave každý chlap a azda aj žena.

A predsa – nie je to pravda. Premiér Slovenskej republiky, trnavský rodák Igor Matovič buď nemá o futbalu ani šajnu, alebo je zo súčasnej ťažkej situácie taký popletený, že schváli bársčo.

Hokej a futbal ani nemuseli byť

Pri plánovanom vyhlásení stavu núdze (s platnosťou od 1. októbra) najskôr oznámil zámer zakázať všetky hromadné podujatia vrátane športových. Výnimka podmienená negatívnym testom všetkých účastníkov podujatia nie starším ako dvanásť hodín bola prakticky nesplniteľná a tým úplne zbytočná.

O necelých štyridsať hodín neskôr premiér cúvol a obmedzenia zmiernil.

Odklepol, že na hromadných podujatiach vrátane športových môže byť dovedna 50 ľudí (aj s účastníkmi!). Šport však neoslavoval. Prečo asi.

Hociktorému laikovi, ktorý šport sleduje aspoň letmo, muselo ihneď trknúť, že najväčšie kolektívne hry – hokej a futbal - majú po vtákoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Jubilejná "čože je päťdesiatka" by nedovolila hrať žiadny súťažný zápas. Nech mi ostatné športy prepáčia, že myšlienkové pochody budem odvíjať od futbalu.

Mám vyše sedemdesiat a pohybujem sa v ňom v podstate ako divák žiackych a dorasteneckých súťaží. Na ligu príliš nechodím.

Ale pri kvóte 50 je absolútne jedno, či ide o prvoligový zápas o titul, alebo bežné kolo 5. ligy starších dorastencov trebárs v Bardejovskom okrese.

Len tak naslepo som si prezeral stránku futbalnet.sk (každý víkend na nej pribúdajú všetky futbalové zápasy, ktoré sa oficiálne hrajú).

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jakub Filo.

Verejná diskusia sa musí zásadne preformátovať.


2 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


2 h
Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Heger, Kollár, Sulík aj Remišová vedia, že Matovič musí odstúpiť.


2 h
Kňaz Marián Kuffa protestuje proti potratom.

Nejde o spor konzervativizmu a liberalizmu.


3 h
SkryťZatvoriť reklamu