Autorka bola ministerka obchodu a cestovného ruchu vo vláde 1991 – 1992 a veľvyslankyňa SR pri OECD.
Práve teraz, keď sa pripravuje plán obnovy a rozvoja a vláda predkladá priority na čerpanie prostriedkov z Európskeho fondu obnovy, je na mieste otázka, aké reformy potrebujeme, aby sa vytvorili predpoklady na lepšie fungovanie ekonomiky a dosiahnutie jej trvalo udržateľného rozvoja.
Je nespochybniteľným faktom, že prostriedky z Európskeho fondu rozvoja by sa mali využiť prednostne na pomoc tým ekonomickým odvetviam, rozvoj ktorých bude nielen zárukou návratnosti vložených investícií, ale prispeje aj k rozvoju zelenej ekonomiky a udržaniu pracovných miest.
Je preto nepochopiteľné, že pri prebiehajúcich diskusiách o príprave reforiem, ktoré má obsahovať plán obnovy, sa vôbec nespomína odvetvie cestovného ruchu, ktoré spĺňa uvedené kritériá, má potenciál stať sa v budúcnosti hybnou silou slovenskej ekonomiky a navyše ide o odvetvie, ktoré bolo od prvých dní najviac zasiahnuté pandemickou krízou.
Kto uhradí škodu im
V súčasnosti je situácia kritická práve v najchudobnejších oblastiach Slovenska, v ktorých sa stalo poskytovanie služieb súvisiacich s cestovným ruchom pre väčšinu obyvateľov jediným zdrojom príjmov a spoločnosti, ktoré tam v oblasti služieb pôsobia, zápasia s obrovskými problémami.
Problémy sú o to výraznejšie, že pri poskytovaní služieb je to práve spotrebiteľ, ktorý musí byť na prvom mieste a právom mu patria náhrady za stratu spôsobenú poskytovateľom. Zo zákonov platných nielen na Slovensku, ale aj v celej EÚ vyplýva, že spotrebiteľ, ktorý si objednal a zaplatil službu - dovolenku, pobyt v hoteli, rodinnú oslavu - a nemohol ju využiť, má nárok na kompenzáciu a zariadenie to musí akceptovať.
Je to správne, no zároveň treba nájsť odpoveď na otázku, dokedy a z akých prostriedkov budú spoločnosti schopné pokrývať straty, ktoré neboli spôsobené ich vinou? Kedy sa začnú zatvárať celé prevádzky a zariadenia a spustí sa hromadné prepúšťanie pracovníkov v cestovnom ruchu a službách?
Napriek alarmujúcej situácii, v ktorej sa organizácie pôsobiace v tomto odvetví nachádzajú, sa ich problémy neriešili komplexne, ale len sporadicky v rámci všeobecne platných opatrení pre podnikateľský sektor a iné. Vzhľadom na interdisciplinárny charakter a z toho vyplývajúceho špecifického postavenia odvetvia nie je takto poskytovaná pomoc dostatočná.
Po voľbách sa zabudne
Napriek tomu, že každé politické zoskupenie výrazne deklaruje pred voľbami nezastupiteľný význam cestovného ruchu pre Slovensko, skutočnosť po voľbách je iná.