Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus
Máme najhoršieho premiéra v Európe? Túto otázku si museli teraz položiť občania Slovenska - ale aj Česka. Igor Matovič urobil hlúpu hanbu na summite v Bruseli, keď hovoril ako zmätený amatér so zlou angličtinou pre audiovizuálny servis EÚ.
Andrej Babiš povedal na tlačovej konferencii, kde vláda neskoro večer oznamovala nové reštrikcie: „Ale ja neviem, aké chyby sa stali, ja neviem, kde je nejaký zásadný problém.“ Ten deň stúpol počet úmrtí v súvislosti s Covid-19 na 1102 a na Slovensku sa hovorilo o hrozivej „českej ceste“.
Mŕtvi umierajú
Česko je s prehľadom najhoršou krajinou v Európskej únii: keď sa porovná súhrnný počet prípadov nákazy za posledných 14 dní na stotisíc obyvateľov, vedie s číslom 702, za ním sú Belgicko (578), Holandsko (461), Francúzsko (346) a Británia (320).
Pri porovnaní denných prírastkov na milión obyvateľov za posledných 14 dní v regióne vedie opäť Česko - 1038, Slovensko je druhé s 380, nasleduje Poľsko (203), Maďarsko (132), Poľsko (131) a Nemecko 94.
V Prahe a Brne sa začínajú stavať poľné nemocnice.
Zuzana Čaputová to na Markíze opísala presne: „Keď sa porovnáme s Českou republikou, dá sa povedať, že máme v istom zmysle možnosť odpozerať tú situáciu, oni sú možno tri týždne pred nami. Vývoj je tam takisto veľmi kritický, teda ďaleko horší ako na Slovensku. A je práve z tohto dôvodu potrebné, aby sme - obrazne povedané - zabrali. Aby sme nemuseli byť o tri týždne tam, kde je Česká republika teraz.“

Čo o tom súdi Andrej Babiš?
„Ja nemám pocit, že by sme robili niečo zle,“ hovorí premiér, ktorý v auguste zabránil zavedeniu prísnejších opatrení a pred októbrovými voľbami vyhlasoval, že nie je dôvod sa znepokojovať.
Na český zdravotnícky systém sa rúti vlna hospitalizácií aj ťažkých pacientov. „Ľudia, ktorí sa nakazili minulý týždeň, ešte lôžko v nemocnici mať budú. Ľudia, ktorí sa nakazia počas tohto týždňa, už nie,“ uviedol vždy opatrný a upokojujúci biochemik a prorektor Univerzity Karlovej Jan Konvalinka v Českom rozhlase.
„Áno, je to strašné, že zomrelo tisíc mŕtvych,“ povedal na spomínanej tlačovej konferencii ešte Babiš a pripomenul nám tak jarnú samochválu, že vládne opatrenia „zachránili tisíce mŕtvych“.
Tajomný záchranca
Rozhodovanie Igora Matoviča vyzerá chaoticky, názory expertov počúva, len keď sa mu to hodí do marketingového krámu, vládne opatrenia nepôsobia vedecky ani vierohodne.