SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

QAnon je generátor konšpiračnej pandémie

Algoritmy ťahajú používateľa do králičej nory. A kognitívny vírus sa šíri.

Prezident Trump pozdravil svojich podporovateľov. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je scenárista a publicista

Veríte, že Trumpa vytypovala vyššia moc, aby zachránil svet? Veríte, že Trump bojuje proti klanu politikov a prominentov, ktorí unášajú a zneužívajú deti? Potom ste prívržencom hnutia QAnon.

Nijaký konšpiračný blud sa nešíril po svete tak rýchlo. QAnon varuje, že satanistická elita sa (vraj) pokúša ovládnuť svet a popritom zneužíva deti. Táto elita (vraj) riadi takzvaný "hlboký štát" (Deep state), akýsi tajný štát v štáte. Súčasťou tohto štátu sú (vraj) aj Hillary Clintonová, George Soros, Bill Gates, Mark Zuckerberg a, samozrejme, Rockefellerovci a Rotschildovci.

Pravdaže, podľa hnutia QAnon nie je ešte všetko stratené. Pretože na čele "dobrých" je Donald Trump, ktorý s hlbokým štátom odhodlane bojuje.

Bludy QAnonu som už započul aj v Bratislave. Nielen v krčme, aj vo verejnoprávnej televízii. Marian Kotleba ešte v júni v nedeľňajšej televíznej diskusii O päť minút dvanásť vyhlásil: Pandémia je iba prostriedkom na to, aby do nás, pod zámienkou očkovania, prepašovali nanočipy. Pomocou tých nás budú ovládať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dokonca Robert Fico 9. septembra na tlačovke vysielanej v TA3 vyhlásil, že dnes už všetci vieme, kto a ako chce ovládnuť svet. (Nanočipy však šéf Smeru nespomenul.)

Mimochodom: tomuto bludu uverilo už 16 percent Američanov!

V Nemecku prívrženci QAnonu organizujú masové demonštrácie proti koronapolitike. Ešte v septembri v Berlíne rozšírili konšpirátori fámu, že na proteste k nim prehovorí aj veľkňaz boja proti zlu: sám Donald Trump. Čakali naňho celé hodiny, ale nedočkali sa.

V Amerike sa hnutie QAnon zviditeľnilo, keď v marci 2019 zastrelil jeden z prívržencov tohto hnutia bosa mafie Franka Caliho pod zámienkou, že ide o člena hlbokého štátu.

Podľa údajov z polovice septembra 34 percent republikánskych voličov verí alebo pripúšťa, že pandémiu korony naplánovali globálne elity. Rovnaký postoj však má iba 18 percent voličov Demokratickej strany.

Súvisiaci článok Viera, že Trump bojuje s pedofilmi, sa usadila aj v Nemecku Čítajte 

QAnon v rukách politikov

Konšpiračné mýty majú konjunktúru. Veľký úspech malo a má spochybňovanie pristátia Američanov na Mesiaci. Či bludy o chemtrails, teda kondenzačných pásoch spáleného paliva za lietadlami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dnes však hnutie QAnon priamo ovplyvňuje aj politiku. Už v roku 2018 sa začali na uliciach amerických miest objavovať sympatizanti "kvéčka" s transparentmi nad hlavou. QAnon je v súčasnosti politickým hnutím, ktorého potenciál využíva aj Donald Trump. Pretože kanály Q podporujú najmä republikánov.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Tkačenko

Tentoraz urobili všetko správne.


14 h
Húfnica Zuzana 2.

Materiál hladko prešiel vládou.


15 h

Karikatúra denníka SME (Vico).


15 h
Matúš Krčmárik.

Kľúčovou udalosťou bude summit v Prahe.


15 h
SkryťZatvoriť reklamu