Autor je teológ, pôsobí ako doktorand na Univerzite Karlovej v Prahe a je členom Progresívneho Slovenska.
Slová pápeža o podpore partnerstiev osôb rovnakého pohlavia nie sú prekvapením. To len slovenská katolícka vrchnosť a profesionálni veriaci v parlamente vzbudzujú dojem, že svet a cirkev sa nezmenili.

Pápežova podpora partnerstiev osôb rovnakého pohlavia neznamená okamžitý obrat vzťahu katolíckej cirkvi ku gayom a lesbám. Je ale odmietnutím cirkvi, akú reprezentujú biskupi Zvolenský a Orosch, či konzervatívny denník Postoj.
Nepripravení a zmätení
Kým u nás cirkev organizuje prostredníctvom pofidérnych aliancií referendum proti LGBTI ľuďom, burcuje proti kultúre smrti v pastierskych listoch, pretláča homofóbnu propagandu na hodinách náboženstva v štátnych školách a nechá šialeného kňaza so spasiteľským syndrómom vymývať mozgy veriacim v kostoloch na celorepublikovom turné, pápež František systematicky pracuje na premene katolíckej cirkvi na otvorenejšiu a lepšiu inštitúciu.
Škodoradostnejší autor by sa mohol vysmiať bratom v Postoji, ktorí, zdá sa, nevedia, ako majú reagovať na pápežovu podporu LGBTI ľudí.
Na konci článku, v ktorom informujú o pápežových vyjadreniach, odcitovali články katechizmu odsudzujúce LGBTI ľudí, ako keby ich snáď pápež nikdy nečítal. V inom texte zas vydesený Lukáš Krivošík uvažuje o rozporoch v rímskokatolíckej cirkvi a o tom, že by sa takáto otvorenejšia cirkev mohla stať bezvýznamnou.
Bezvýznamní slovenskí katolíci

Pritom sami slovenskí katolíci sa stali bezvýznamnými v rámci vlastnej cirkvi. Kto sleduje, ako konajú biskupi, ich politické krídlo (pozdravujeme Záborskú, Vašečku a Štefana Kuffu), katolícki intelektuáli (Spoločenstvo Ladislava Hanusa) či zmienená úderka v Postoji, nie je prekvapený.
Pápež František si medzi svojich najbližších spolupracovníkov vybral niekoľko liberálov: napríklad nemecký kardinál Reinhard Marx dlhodobo volá po požehnávaní párov rovnakého pohlavia.