SME
Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Aká to bola republika? (píše Michal Havran)

Chorobou spôsobené umŕtvenie vzťahov sa stalo pointou odcudzovania sa.

Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je teológ a spisovateľ

Výročie vzniku ČSR ešte nikdy nemalo taký smutný súvis s nasledujúcim sviatkom Pamiatkou zosnulých. Akoby nestačilo, že obe republiky boli od seba odrezané počas jarnej epizódy. Chorobou spôsobené umŕtvenie vzťahov sa tak mimovoľne stalo pointou vzájomného odcudzovania sa.

Vznik dnes už marginalizovanej republiky v strede kolabujúcej povojnovej strednej Európy si pripomenieme už ani nie vencom pri pamätníkoch, ale pár slovami priateľom a rodinám, s ktorými sa neuvidíme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naposledy zažila bývalá spoločná republika podobné odlúčenie počas druhej svetovej vojny, keď sa stalo slovensko-moravské pohraničie, lazy a samoty, miestom prevádzania odporcov nacizmu, vojakov, povstalcov a vojenského materiálu.

Súvisiaci článok Prečo je dobré hlásiť sa k Československu Čítajte 

Aká to bola idea

Aká to teda bola republika, ktorú si Česi nepochopiteľne pripomínajú ako svoj štát a postupne sa z oficiálnych spomienok vytráca zmienka o slovenskej účasti na bojoch za jej vznik, za jej udržanie počas rokovaní v Mníchove a za jej obnovenie počas Povstania?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aká to bola republika, ktorej vznik považovala významná časť československých Nemcov a Maďarov za historickú porážku alebo trest osudu, republiku, ktorá za rok zlikvidovala vplyv a politickú moc habsburgskej koruny a symbolickú tradíciu uhorskej štátnosti?

Aká to bola idea, ktorá viedla najlepších z najlepších tých čias, aby odmietli aristokratický charakter zaostalého Rakúsko-Uhorska, neschopného vlastnej modernizácie a ukázali, na čele s Masarykom, Benešom a Štefánikom, že otázka premeny organizácie štátu a jeho hodnôt nie je prácou na celé generácie, ale na pár mesiacov?

Aká myšlienka ich spojila, keď dokázali z kultúrnej vzájomnosti romantickej generácie, prepojenej nie iba jazykovo a študijne, ale aj rodinnými väzbami, premeniť pocit kultúrnej blízkosti na politickú inštitúciu s hodnoverným obsahom?

Aká to bola republika, založená na univerzalizme práv, na hlbokej väzbe reformovaného obyvateľstva, ktoré vytvorilo prvý model česko-slovenského myslenia už po porážke na Bielej hore a posilnilo presvedčenie, že slovenský a český priestor sú si k sebe najbližší nie iba v strednej Európe, ale svojou vzájomnou prepojenosťou a intimitou predčia podobné európske dvojičky?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo za ideu mali, keď chceli mladú republiku brániť proti Wehrmachtu a neskôr proti ruskému okupantovi, čomu verili a o čom hovorili, keď hovorili o československej republike?

Súvisiaci článok Kokaín, korupcia aj škandály. Prvá republika nebola dokonalá, ale otvorila nám okná do Európy Čítajte 

A milovali ju

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Zo zvrchovaného slovenského stropu sa už aj drolí.


2 h

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


3 h
Donald Tusk.

Autokrati sa skrývajú sa za bezpečnosť.


Wojciech Przybylski 3 h

Špeciálne jednotky hrdých Slavienov už intenzívne trénujú.


5 h
SkryťZatvoriť reklamu