SME
Piatok, 22. september, 2023 | Meniny má Móric

Ocitnúť sa na vrchole (píše Samo Marec)

Nestačí vyliezť, z vrcholu sa treba aj vrátiť.

Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je prekladateľ a publicista

Pred dvoma týždňami som na tomto mieste napísal, že kým bájny kĺzavý medián neklesne pod 500, nebudem písať o politike, ale o iných, krajších veciach. Kĺzavý medián je zhruba na päťnásobku, budeme tu takto spolu dlhšie, nejako to vydržať musíme.

Nejako to vydržať musíme, ale ľahké to nie je. Ľudia sa nemajú dobre, sú nervózni a zádrapčiví, ochotne sa pohádajú aj o tom, čo by si ešte pred rokom ani nevšimli. Teraz, zatvorení doma, neustále na internete, neustále vystavení novým informáciám o tej istej veci, sú v permanentnom napätí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred siedmimi dňami som napríklad na tomto mieste napísal článok o Marcelovi Bielsovi, futbalovom trénerovi a zároveň tak trochu šialenom géniovi. Bol to článok len a výlučne o Marcelovi Bielsovi, futbalovom trénerovi, a tak trochu šialenom géniovi, ale absolútna väčšina diskutujúcich v ňom našla metaforu na Igora Matoviča.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Metaforu, ktorá tam, samozrejme, nebola: bol to text o futbalovom trénerovi. Napriek tomu však strávili neuveriteľné množstvo času diskusiou o tom, či je to metafora dobrá alebo zlá, či som o premiérovi chcel povedať, že je šialenec alebo génius, či mám pravdu a čo to o mne vypovedá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Takto sa máme, nevieme vydržať sami so sebou, a tak tu je článok o Jozefovi Psotkovi. Niečo z toho som už takmer určite napísal niekde inde a niekto iný to tiež niekde inde takmer určite napísal lepšie, ale na tom nezáleží.

Ako to vidí dieťa

Nezáleží na tom, čo je pravda, ale na tom, o čom sme presvedčení. Presne tak som presvedčený o tom, že existuje jedna konkrétna fotografia Jozefa Psotku a ja som ju ešte ako dieťa videl.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Skromné príbytky v osade v Telgárte ľahli popolom.

Systém krízového riadenia je nastavený neprakticky a zle.


Ondrej Lunter 3 h

Keď máš 5% a vyzývaš štvorpercentné strany, aby sa vzdali.


4 h
Vysokoškoláci nakoniec dostanú diplomy osobne v škole.

Vysoké školy budú potrebovať na ceste ku kvalite spojencov – okrem vlády zamestnávateľov, samosprávy aj mimovládny sektor.


Daniel Bútora a 1 ďalší 6 h

Slovensko sa pred voľbami vzpiera definíciám.


10 h
SkryťZatvoriť reklamu