Autor je poslanec Za ľudí a predseda výboru pre európske záležitosti NR SR
Kto by bol lepší americký prezident pre Slovensko, Trump alebo Biden? Ako krajina a súčasť Európskej únie máme štyri hlavné záujmy, ktorých sa prezidentské voľby priamo dotýkajú.
Kto je priateľom Únie
Tým prvým je hladké fungovanie samotnej EÚ. Bez nej by bola Európa chudobnejším a nebezpečnejším miestom, než je dnes, pričom existenciu Únie nemôžeme brať sa samozrejmosť.
Počas migračnej krízy sa zdalo možné, že sa rozpadne Schengen a pár rokov predtým, počas finančnej krízy, viselo vo vzduchu prežitie spoločnej meny. Británia z EÚ nedávno vystúpila. Strany ako Národné zhromaždenie pod vedením Marine Le Penovej vo Francúzsku by najradšej Úniu rozpustili.
Trump je jednoznačne na ich strane. V júli tohto roku povedal, že pointou EÚ je oslabiť Spojené štáty. Otvorene drukoval brexitu a jeho bývalý poradca Steve Bannon sa pokúsil sformovať paneurópske hnutie strán lobujúcich za zánik EÚ.
Bidenov tím, ktorý má viacero veteránov dialógov s EÚ, jasne povedal, že Európu vníma ako partnera. Chcú ukončiť recipročné dovozné prirážky, ktoré zaťažili vzájomný obchod za Trumpa a oživiť spoluprácu na jadrovom odzbrojení Iránu.
Nebol by to ani za demokratov idylický vzťah. Spojené štáty budú naďalej vyčítať štátom EÚ, že míňajú priveľa na dotácie poľnohospodárom a málo a zle na obranu. Ale bude to vzťah dvoch spriatelených strán, ktoré majú čiastkové rozdiely, no nemajú bližšieho spojenca vo svete.
Biden je jednoznačne lepšou voľbou pre ďalšie fungovanie EÚ.
Kto je garantom bezpečnosti
Tým druhým cieľom Európy a Slovenska je žiť v pokoji od prípadných agresorov. Pre nás to znamená hlavne odraziť snahu Ruska dostať susedné štáty pod kontrolu a oslabiť EÚ a NATO.
Trump nezačal zle. Napriek prezidentovej deklarovanej priazni voči Vladimírovi Putinovi americká vláda výrazne posilnila vojenskú prítomnosť v Európe, hlavne vďaka bývalému ministrovi obrany Jimovi Mattisovi.
Trump tiež primal spojencov zvýšiť výdavky na obranu.
Na konci volebného obdobia sa však začala prejavovať Trumpova averzia voči spojenectvám akéhokoľvek druhu. Z „pomsty“ Nemecku nariadil stiahnutie skoro 12-tisíc vojakov z krajiny. Navyše vyšlo najavo, že v zákulisných diskusiách pred jedným zo summitov NATO vážne a nahlas uvažoval o vystúpení z aliancie.