Autor je analytikom INESS
Rozpočet verejnej správy na budúci rok záujem verejnosti nevyvolal. O veľkom deficite sa vedelo dopredu a ostatné detaily zatienili správy o čoraz plnších nemocniciach a Justičnom paláci.
Rozpočet je však základný pilier finančnej stránky fungovania štátu. Pozrime sa teda aspoň na jeho malý kúsok. Vlastne nie až tak malý – zdravotníctvo je s 5,7 miliardami druhou najväčšou rozpočtovou položkou.
Rýchly pohľad na čísla prezradí, že výdavky na zdravotníctvo z verejných zdrojov mierne porastú, konkrétne o nejakých 200 miliónov eur. Skoro všetko už tradične zhltne zvýšenie miezd (178 miliónov) a odhadovaný každoročný nárast chorobnosti pre starnutie (35 miliónov).
Ďalších 107 miliónov si majú vyžiadať nové opatrenia ako zvýšenie zdrojov pre všeobecných lekárov (25 miliónov), vyšší počet sestier (11 miliónov) či rušenie doplatkov za lieky pre vybrané skupiny (37 miliónov).
Tieto nové výdavky majú byť vyvážené úsporami, takisto v hodnote 107 miliónov. Napríklad menej peňazí na lieky na výnimky (- 8 miliónov), lepšia revízna činnosť (- 7 miliónov) alebo obmedzenie nadbytočných vyšetrení (- 12 miliónov).
Na prvý pohľad to vyzerá idylicky. Kolónky s prioritami, priradené peniaze, všetko pekne vypočítané. V skutočnosti je to len analytické cvičenie, ktoré má minimálny dosah na reálny život v sektore.
Rozpočet zbytočne mikromanažuje
Slovenské zdravotníctvo nefunguje ako počítačová hra, kde zakliknem 11 miliónov a do nemocnice poslušne napochodujú nové sestry.