Autorka študovala žurnalistiku, žije v New Yorku
Uprostred októbra sme sa vybrali na severozápad štátu New York na netradičnú covidovú týždňovú dovolenku. Vypožičali sme si auto a prenajali dom pohodlný pre dva páry v malom meste Watkins Glen v oblasti Finger Lakes; názov naráža na to, že jazerá tohto územia na mape vyzerajú ako prsty na rukách.
Tento región je turistami obľúbený vďaka spomínaným jazerám, dobrým viniciam a mnohým vodopádom. Počasie nám prialo, a tak sme sa celé dni prechádzali pri nádherných jazerách a vodopádoch obkolesených krásnymi jesennými stromami a strávili sme takmer celý deň v múzeu skla v meste Corning.
Hoci sme sa snažili o politike nerozprávať ani na ňu nemyslieť, nedalo sa jej úplne vyhnúť. Po cestách cez kopce a doliny sme sa zabávali rátaním malých tabuliek a nápisov, ktoré si ľudia dávajú na trávnik alebo záhradu pred domy. Trumpove aj Bidenove boli v hojnom počte.
V rámci prevencie nakazenia Covidom sme do reštaurácii išli len vtedy, keď sa dalo jesť vonku. Veľká väčšina ľudí, ktorých sme stretli na lesných cestičkách a v predajniach potravín, mala rúška.
A čo keď sú s nimi aj policajti?
Po návrate domov som počas nasledujúcich víkendov stretla karavány Trumpových fanúšikov, ktorí sa agresívne premávali po meste aj po okolí. Z rádií pickupov a iných veľkých áut im hučala hlasná hudba, vozidlá mali ozdobené obrovskými zástavami s nápisom Trump 2020 a dočasne zastavili premávku na mostoch a cestách.
Zdalo sa, že tieto lokálne organizované demonštrácie moci mali dvojaký cieľ: jednak sa utvrdiť v tom, že podobne zmýšľajúcich voličov je mnoho, a zastrašiť voličov demokratov pred utorkovými voľbami.
V menších mestách na severe od mesta New York sa Trumpovi fanúšikovia vyhrážali skupinkám demonštrantov za asistencie hasičov a miestnych policajtov. Ľudia volali do rádií, aby ohlásili, že kampaň zastrašovania voličov je účinná a občania sa nemajú na koho obrátiť, ak policajti demonštrujú s trumpovcami.