SME

Na návšteve u redneckov (píše Samo Marec)

Množstvo úsilia a zdrojov musia venovať predchádzaniu streľbe na školách.

Donald Trump odchádzajúci. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je prekladateľ a publicista

Minulý rok v Spojených štátoch tvorila naša skupina pomerne pestrý výber postkomunistických krajín od Slovinska až po Uzbekistan. Okrem iného medzi nami boli Srbka z Bosny, Albánec z Čiernej Hory a Srb z Kosova, čo je za bežných balkánskych okolností dôvod na otvorenie všetkých tých nezodpovedateľných historických otázok. Kto bol prvý kde, kto komu prvý čo urobil a čo z toho vyplýva?

Keď sme leteli z New Yorku do Portlandu, čiže vyše šesť hodín z jednej strany na druhú, sedela pri mne naša sprievodkyňa Karen. Karen bola milá ale staršia, opatrnejšia a komótnejšia, čo bol pre mnohých dôvod, aby jej spoločnosť nevyhľadávali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úprimne? Aj ja si viem predstaviť zábavnejšiu alebo, povedzme, inšpiratívnejšiu spoločnosť, len vôbec neviem hovoriť nie.

Chápete, šesť hodín z New Yorku do Portlandu. Šesť hodín, počas ktorých si viem dokonale predstaviť, ako čítam, spím alebo sedím a pozerám von oknom alebo len tak pred seba, lenže viete, akí sú tí Američania: hneď sa rozprávať, hneď sa spoznávať, hneď sa pýtať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

No a tak, keďže o Slovensku toho na šesť hodín nenarozprávate, poskytol som Karen niekde nad stredozápadom úvod do medzibalkánskych vzťahov.

Neviem, či pochopila, a neviem, či ocenila, že sme v tejto potenciálne výbušnej kombinácii prežili tri úplne harmonické týždne. Posledný večer, na Floride, po fľaši vína, s vedomím, že nikoho z nich už nikdy neuvidím a väčšina z nich aj tak robí oveľa viac a v oveľa horších podmienkach ako ja, som Marka stískal a všetko som mu to hovoril.

Marko ako Srb v Kosove hovoril Srbom, že by s tými Albáncami mohli aj nejako vychádzať. Nemali ho za to radi vlastní a ani tí druhí, ale zase mal dva metre a stodvadsať kilogramov, takže argumenty boli na jeho strane.

Tiež som mu raz oznámil, že u nás na Slovensku značná časť ľudí hovorí, že sme so Srbmi tak nejak spojení. Hovorí sa dokonca o bratoch. „To počujem prvýkrát,“ povedal. Takže tak.

Ako sa stať čestným občanom

Čiže sme boli v Portlande, jednom z najliberálnejších miest v Amerike, a potom sme sa rozdelili na tri skupiny, jedna išla do Tulsy v Oklahome, druhá do St. Louis a tretia do Lincolnu v Nebraske. O St. Louis som vedel prakticky všetko minimálne od čias Paľa Demitru, o Tulse som mal aspoň hrubú predstavu, zato o Lincolne som nevedel vôbec nič a o Nebraske len stereotypy. Ani sekundu som neváhal a vybral si Lincoln. Reku, treba spoznávať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Veď si povedzme pravdu: chcel som sa na nich pozrieť. Na to, ako vyzerajú a čo hovoria.

No a tak sme leteli do Chicaga, odtiaľ do Lincolnu, lietadlom, ktoré pendluje ako mestská doprava a celý ten čas letí ponad rovinu, rovinu, rovinu. Pozriete sa pod seba, rovina; pozriete sa doľava, rovina; pozriete sa doprava; rovina. Niekde v diaľke, zhruba ako z Bratislavy do Milána, nejaké kopce.

A celá tá rovina rozparcelovaná do nekonečných štvorcových pozemkov, pri každom z nich jeden dom, ku ktorému vedie jedna cesta.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C7FMT na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu