SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Prečo namiesto zabávačov voliť nudných politikov (píše Samo Marec)

Nie je vám z toho úzko?

Premiér Igor Matovič v rozprave mimo Facebooku s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom. (Zdroj: TASR)

Autor je prekladateľ a publicista

Igor Matovič hovoril o atómovej zbrani proti korone, akurát sa ukázalo, že to žiadna atómová zbraň nie je. A vyzeralo to úplne tak, že si robí, čo chce, rozhoduje, ako chce, a aj výsledky potom interpretuje presne tak, ako chce.

A v pondelok povedal, že ostáva len tretie kolo testovania alebo lockdown, v stredu zas všetkým povedal, že budú môcť mať otvorené, ak bude pred dverami stáť zdravotník. A v piatok to bolo celé inak.

Už len všetko si to zapamätať si vyžaduje nadľudské úsilie.

Premiér proti všetkým. Opäť

Niekedy uprostred týždňa sa totiž ozval Richard Sulík, ktorý chcel, aby sa bavili k veci a počúvali vedcov. Lenže premiér Matovič slušnú časť týždňa strávil práve útokmi na vedcov, a to preto, že sa vyjadrovali ako vedci.

No a keď sa s nimi vyrovnal, zaútočil na Sulíka, ktorému povedal, že na rozdiel od neho nemá čas na písanie statusov, lebo maká. Tak riekol premiér, za ktorého vlády sa facebook stal riadiacim orgánom krajiny.

Richarda Sulíka sa teda teraz celkom v súlade s dobrými koaličnými vzťahmi opýtal, či bude kopať hroby, keď budú pribúdať mŕtvi, a poslankyni Cigánikovej zas odkázal, že klame, lebo to má v mene. A keď sa ozvali ľudia, podľa ktorých to nebolo veľmi slušné, zareagoval na facebooku, na ktorý nemá čas.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Premiér aj proti všetkým ostatným

Ani to však nebolo všetko: premiér povedal, že plošné testovanie mu odporučili vedci, ale ich mená nepovie, lebo teraz nie je vhodná atmosféra. A tú atmosféru vytvoril on.

No a s tým, ako Sulíkovi vynadal, ho aj zaúkoloval. Keď je taký múdry, nech príde s plánom, ako znížiť počty nakazených, a on mu odovzdá riadenie.

A keď Sulík súhlasil, tak premiér otočil, a na facebooku, na ktorý nemá čas, napísal, že to takto spod slnečníka nejde. A nejde to vlastne preto, že Sulík prijal úlohu a povedal, že ju splní.

Lenže to bolo minulú stredu. V piatok premiér oznámil, že Sulík to všetko jediným statusom zničil, a tak sa otvárajú kostoly a nejaké ďalšie veci, ale už nie reštaurácie a školy, lebo tie má na starosti SaS. Zároveň Sulíkovu domácu úlohu zmenil a hroby pre istotu poslal kopať aj Cigánikovú a Gröhlinga – v zásade preto, že sú z SaS.

Takto nejako pravdepodobne vyzerala chronológia. Asi. Možno. Nie sme si istí. Kto sa v tom má vyznať?

Pripomíname, že ešte v pondelok bolo na výber medzi tretím kolom a lockdownom. V piatok sa otváralo. Toto je šialenstvo, a nie riadenie krajiny v pandémii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Krátko z opozície

Zároveň sa však blížil 17. november, teda sviatok demokracie a slobody, ktorý sa vo svoj prospech neomylne rozhodli využiť všetci tí, ktorí slobodu ani demokraciu neuznávajú.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Tkačenko

Tentoraz urobili všetko správne.


14 h
Húfnica Zuzana 2.

Materiál hladko prešiel vládou.


15 h

Karikatúra denníka SME (Vico).


15 h
Matúš Krčmárik.

Kľúčovou udalosťou bude summit v Prahe.


15 h
SkryťZatvoriť reklamu