SME
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Premeny vnútorného nepriateľa (píše Michal Havran)

Z prostredia politiky sa dozvedáme, že neomarxisti a neoliberáli sú vlastne z rovnakej kapely.

Nepovolený novembrový protest pred Úradom vlády. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Autor je teológ a spisovateľ

V dejinách slovenskej národnej prízemnosti ponovembrového obdobia hral dlhodobo významnú úlohu časopis Zmena. V ňom sa už veľmi skoro po nástupe Václava Havla do prezidentského úradu začali objavovať ľudácke fámy o jeho príslušnosti k slobodomurárom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dôkazom mali byť jeho krátke nohavice, pretože je známe, ale iba v kruhoch ľudáckej emigrácie a jej okresných vyslancov, že každý slobodomurár sa stane členom diskrétneho združenia, aby sa nechal okamžite vďaka strihu svojho oblečenia odhaliť ako najvnútornejší nepriateľ zbožných ľudáčikov.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

A keďže sa v tom čase ešte neodvážili, až na výnimky, otvorene hlásiť k ľudáckemu štátu, ktorého obnovenie malo byť podľa cyklostylovaných tlačovín na papieri z kanadských a amerických fastfoodov logickým pokračovaním novembra, prví na ranu prišli, ako už tradične predtým počas nacistov a komunistov, slobodomurári.

Škodcovia národa

Slovenská spoločnosť roky nezápasila iba s romantizujúci predstavami o vlastnom postavení napriek vonkajšiemu nepriateľovi, ktorým boli historicky okolité národy, ale aj s vnútorným škodcom, maďarónom, židovským lekárom počas vojny, liehovarníkom, českým legionárom, neskôr Maďarmi, ktorých sa nepodarilo vysídliť, alebo Američanom.

Všetkých zahraničných nepriateľov, z ktorých mnohí niesli viacnásobný hriech, spájala predstava o nepriateľskej etnicite.

Slováci boli v romantických bludoch o vlastnej čistote vykresľovaní, a nie iba propagandou, ale aj ľudovou kultúrou, ako najvľúdnejší, autentickí, vždy odetí v bielom plátne alebo bielom ovčom rúchu, slovenské ženy mali biele prsia a svetlé vlasy.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Elán slovenskej politiky je nazad. Už zasa.


2 h
Peter Schutz

Zo zvrchovaného slovenského stropu sa už aj drolí.


17 h

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


18 h
Donald Tusk.

Autokrati sa skrývajú za bezpečnosť.


Wojciech Przybylski 18 h
SkryťZatvoriť reklamu