SME
Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Matovič sa opäť mýli (týždeň podľa Schutza)

Trump završuje štyri roky podkopávania geopolitického vplyvu USA.

Premiér Igor Matovič. (Zdroj: SITA)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Udalosť týždňa

Robert O´Brien.

Meno veľa nehovorí, ale jeho postavenie poradcu pre národnú bezpečnosť – to je viac ako „bežný“ minister – povyšuje jeho vyhlásenie, že „ak sa kandidatúra Bidena ukáže ako víťazná, a veci tak dnes evidentne vyzerajú, nemôžu byť žiadne pochybnosti, že Národná bezpečnostná rada zabezpečí bezproblémové odovzdanie agendy“, na doteraz najzásadnejšie znamenie, že mocensky relevantné okolie prezidenta ho nepodporí v krajnostiach, ktoré sa mu možno preháňajú po lebke.

To je dôležité pre upokojenie emócií a vôbec situácie aj z dôvodu, že cez twitter udržiava Trump svojich „ultras“ v prevádzkovej teplote, takže signál, aby sa nepripravovali na občiansku vojnu, nemohol prísť dosť skoro.

Azda O´Brien preberie aj (väčšiu) časť republikánov, ktorí sa stále nevedia odpútať z línie „podvodu“ a „ukradnutých volieb“, ktorú, aj keď všetci po prezidentovi nepapagájujú, tak pritakávaním a mlčaním tolerujú.

Udalosť II

Maďarsko-poľské veto.

Extenzívnejší výklad právneho štátu, ktorý presadil europarlament v poslednej sekunde rokovaní do podmienok čerpania európskych peňazí, nemohol mať inú koncovku, keďže Orbán a Kaczynski ventilovali rozhodnutie zhodiť aj (výrazne) kompromisnejšiu verziu nemeckého predsedníctva a členských štátov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ čo pozícia Varšavy sa považuje za „flexibilnú“ a počíta sa s dohodou, u Orbána to bude „mountain to climb“, hoci stále prevláda argument, že blufuje, hrá na domáce publikum a vyhodiť do vzduchu sedemročný rozpočet aj s Fondom obnovy, aj s odpojením Maďarska od európskych peňazí si jednoducho nedovolí.

Rozohráva sa krízový scenár, že ak Merkelová, na ktorú sú opäť uprené všetky zraky, nepremostí rozdiely – nevidieť ako, EP, teda štyri najväčšie frakcie vrátane EPP, ukazujú tvrdú hlavu – Únii zostanú iba právne švindle (napr. okľuka cez mechanizmus tzv. posilnenej spolupráce) pripraviť akúsi medzivládnu verziu pre 25 (26) krajín.

Udalosť SR

Sedemnásty november.

Veľký paradox, keď výročie pádu boľševického režimu padlo do situácie najväčšieho obmedzenia práv a slobôd za uplynulých 31 rokov – obmedzenia vskutku drakonického – dostal ironickú tŕňovú korunu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výber šéfredaktorky - Beata Balogová

Ambícia byť protiváhou Fica už dávno nestačí.


7 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


8 h
Zuzana Kepplová.

KDH má prevahu, nemá nič s Matovičom.


10 h
Peter Pellegrini v kroji

Zvolebnieva sa, a tak si treba opäť pripomenúť prekrásne slovenské tradície.


Ismael P. Májovský 11 h
SkryťZatvoriť reklamu