SME

Premiér mohol spomenúť radšej USA ako Mongolsko, hovorí Billy Altansukh

Sedemsto mŕtvych na Slovensku by v Mongolsku považovali za katastrofu.

(Zdroj: SITA/AP)

"Tak to by bolo vtipné!" smeje sa Billy Altansukh pri predstave ako Richard Sulík ponúka svoj protipandemický semafor mongolskej vláde. O Mongolsku stále hovorí ako "u nás doma", ale rovnako používa výraz "my tu na Slovensku". Od deväťdesiateho ôsmeho totiž žije a pracuje v Bratislave, dnes už ako slovenský občan.

Smiech však rýchlo odznie, keď začneme hovoriť o tom, ako pandémiu prežíva jeho rodina v Mongolsku, kde vláda aj ľudia zobrali hrozbu nákazy smrteľne vážne. Mongoli nečakali na prvý potvrdený prípad v krajine a hneď ako WHO oznámila, že v susednej Číne sa šíri nebezpečný vírus, zatvorili hranice, školy a zrušili najväčší sviatok, februárové oslavy nového roka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Asi ako keby sa Slováci rozhodli zrušiť Vianoce," hovorí Altansukh. Prísne opatrenia a doterajší priebeh pandémie v Mongolsku už podrobne opísal magazín Index. Krajina teraz zažíva druhý tvrdý lockdown.

Súvisiaci článok Mongolsko plán od Sulíka nepotrebuje. Proti korone má vlastný a tvrdý Čítajte 

Nie všetci vedia, že je pandémia

O tom, že vírus je nebezpečný najmä pre starších ľudí, sa dozvedeli až neskôr, v marci, ale podľa Altansukha to na postoji ľudí nič nezmenilo. Mongolské rodiny podľa neho často žijú v trojgeneračných domácnostiach, "takže o nejakom uvoľňovaní nemôže byť ani reči".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Keby teraz prišiel Richard Sulík so svojím miernejším plánom, Mongoli by si asi povedali, ďakujeme, to nie je nič pre naše podmienky. My sa snažíme nepripustiť smrť ani jedného obyvateľa, a to sa nám doteraz aj podarilo."

Podľa WHO sa Mongolsko vo svojej protipandemickej stratégii riadi skúsenosťami z epidémií chrípkových vírusov a SARS, sú to však len sprostredkované skúsenosti. Pre Mongolsko, podobne ako pre Slovensko, je situácia, keď musí štát obmedzovať ľudí v slobode pohybu, úplne nová. Hlavné mesto bolo počas prvého lockdownu hermeticky uzavreté, nedalo sa ísť von ani dnu.

"Výhoda je, že keď chcete v Mongolsku niečo výrazne ovplyvniť, stačí to ustrážiť v hlavnom meste. A to platí aj teraz," hovorí Altansukh. V Ulanbátare žije asi polovica z vyše troch miliónov obyvateľov Mongolska, zvyšok je roztrúsený po krajine na ploche 32-krát väčšej ako Slovensko. Život na mongolskom vidieku teda pandémia nezmenila.

"Ja si dokonca myslím, že sú tam rodiny, ktoré vôbec nevedia, že je nejaká pandémia. Žijú ako kočovníci, sú v samoizolácii vlastne celý život, takže nehrozí, že by sa tak ľahko nakazili, ak im niekto vírus nedovlečie zvonku."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pre blaho spoločnosti

To sa pri obmedzeniach pohybu javí ako veľmi nepravdepodobné. Každého, kto sa do Mongolska dostane, rovno z letiska odvážajú na 21 dní do štátnej karantény, hovorí Altansukh. Na Slovensku je štátna karanténa jedným z najviac kritizovaných opatrení z pohľadu zákonnosti a ľudských práv.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C7HCH na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historické vyrovnanie sa s Ficom zatiaľ nie je na programe.


Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


SkryťZatvoriť reklamu