Autor bol ministrom financií SR, pôsobí ako prezident ekonomického think-tanku MESA 10
Globálna konkurencia je v podstate súťažou o dve komodity – investície a talenty. Krajiny sú viac alebo menej úspešné najmä v súvislosti s tým, v akej miere sú schopné uspieť v tejto súťaži.

Investície a talenty sa dajú získať v zásade dvoma spôsobmi, buď si krajina investície vytvorí a talenty vychová z vlastných zdrojov, alebo ich získa zvonka, zo zahraničia.
Samozrejme, popri existencii týchto zdrojov rastu a úspechu je dôležité, aby v krajine existoval aj systém (inštitucionálny rámec), ktorý umožní efektívne využitie týchto dvoch zdrojov rastu.
Ide najmä o kvalitnú verejnú správu, vládu zákona a vymožiteľnosť práva, dobré podnikateľské prostredie, férovú a slobodnú súťaž, kvalitné verejné služby a tak ďalej. V zásade teda ide o to, aby bolo investícií a talentov čo najviac, ale aby boli aj čo najlepšie a najefektívnejšie využité a stali sa tak zdrojom rozvoja a rastu.
Strácame tých najlepších
Minulý týždeň bola zverejnená štúdia Inštitútu vzdelávacej politiky Ministerstva školstva SR, ktorá znovu upozornila na rýchly a dokonca stupňujúci sa odlev mozgov zo Slovenska.
Kým v roku 2012 odchádzalo zo Slovenska študovať na vysokú školu do zahraničia 12 percent študentov, v roku 2018 to už bolo 17 percent študentov. Na tom by samo osebe nebolo nič zlé, ak by platili dva predpoklady. Ak by sa po získaní kvalitného vzdelania a skúseností zo zahraničia chceli títo študenti vrátiť domov a ak by aj k nám prichádzali aspoň v tej istej miere študenti zo zahraničia a po skončení školy by chceli ostať žiť a pracovať na Slovensku.
Ani jeden z týchto predpokladov, žiaľ, neplatí.