SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

Umenie rozdeľovať oživovaním starých krívd

Prečo Kremeľ podporuje nacionalistov a separatistov v strednej Európe.

(Zdroj: SITA/AP)

Autor je analytik bezpečnostného think-tanku Globsec

Nedávny otvorený rozhovor riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského, v ktorom farbisto vykreslil spôsob, akým sa ruskí diplomati a agenti ruských tajných služieb snažia ovplyvňovať slovenskú verejnosť pomocou podplatených novinárov, mohol byť pre niektorých šokom.

Pre tých, čo sa venujeme analýze a štúdiu ruského vplyvu na Slovensku, to bolo len potvrdenie toho, čo je zrejmé už dávno a v náznakoch vychádzalo najavo vo viacerých konkrétnych prípadoch týkajúcich sa známych dezinformačných médií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Časté cesty do Moskvy, stretávanie sa s predstaviteľmi ruskej štátnej agentúry Sputnik či čulé obchodné väzby na subjekty z Ruskej federácie.

To, že na Slovensku máme jednu z najkomplexnejších štruktúr dezinformačných kanálov, ktoré majú svoju tlačenú, zvukovú, webovú aj facebookovú podobu so značným vplyvom na spoločnosť, nie je žiadna náhoda, ale výsledok viacročného úsilia a kultivovania.

Preukazuje to aj analýza priamych prepojení najvýznamnejších dezinformačných portálov na informačné zdroje z Ruskej federácie, ktorá ukazuje ich úzku previazanosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nájsť staré krivdy a zobudiť vášne

Jedna časť skladačky z nástrojov, ktoré Ruská federácia využíva v našom regióne a ktorá sa priamo a bezprostredne dotýka bezpečnosti a stability Slovenska, však zatiaľ nebola verejne analyzovaná a pomenovaná.

Je ňou priama či nepriama podpora subjektov, organizácií a aktivít, ktoré spochybňujú územné usporiadanie a nemennosť hraníc krajín v našom regióne. Poviete si, že predsa nemennosť hraníc je základom stability nielen nášho regiónu, ale celej Európy, a budete mať pravdu.

Podpora revizionizmu, územných nárokov a jatrenie starých nezhojených rán v regióne strednej Európy je jednou z osvedčených taktík na oslabenie nielen jednotlivých krajín, ale aj celej EÚ. Koniec koncov, aj keď o význame vplyvu Ruska v brexitovom referende existuje odborná polemika, faktom ostáva, že boli zadokumentované ruské snahy o jeho ovplyvňovanie.

Taktika Kremľa je zrejmá a podobná naprieč rôznymi krajinami. Identifikovať témy, otázky, ktoré danú krajinu či spoločnosť rozdeľujú a vyvolávajú vášne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Využiť takúto otázku, zvýšiť jej viditeľnosť pomocou spriaznených aktérov, médií, provokácií a symbolických činov na vytvorenie napätia vo vnútornej politike alebo v medzinárodných vzťahoch.

Uniknuté e-maily bieloruského neonacistu Usovského, ktorý bol na výplatnej listine ruského oligarchu Malofejeva a organizoval v celom regióne strednej Európy vrátane Slovenska rôzne verejné protesty, sú toho jasným dôkazom.

Ruské dezinformačné naratívy sa budujú na nacionalizme živenom územnými zmenami, ktorými prešla stredná Európa v posledných sto rokoch a s nimi spojenými pocitmi krivdy.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj počas tlačovej konferencie o tom, že víta stratený spis Štátnej bezpečnosti.

Zvažuje právne kroky.


2 h

KDH ide do volieb samostatne, no kandidátku má otvorenú.


a 1 ďalší 16m
Peter Tkačenko

Zdá sa, že za zatvorenými dvermi hovorí to isté čo verejne.


27m
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 16 h

Neprehliadnite tiež

Krajina, kde sa chucpe každý deň definuje nanovo.


27m
Peter Tkačenko

Zdá sa, že za zatvorenými dvermi hovorí to isté čo verejne.


27m

Prestali sme byť stredobodom vesmíru, teraz prišiel čas prestať byť korunou tvorstva.


45m
Miroslav Kollár (predseda Spolu) a Mikuláš Dzurinda predstavujú projekt Modrej Koalície, ktorý vznikol na platforme strany Spolu.

Predvolebné hmýrenie už nastalo.


1 h
SkryťZatvoriť reklamu