SME

Umenie rozdeľovať oživovaním starých krívd

Prečo Kremeľ podporuje nacionalistov a separatistov v strednej Európe.

(Zdroj: SITA/AP)

Autor je analytik bezpečnostného think-tanku Globsec

Nedávny otvorený rozhovor riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského, v ktorom farbisto vykreslil spôsob, akým sa ruskí diplomati a agenti ruských tajných služieb snažia ovplyvňovať slovenskú verejnosť pomocou podplatených novinárov, mohol byť pre niektorých šokom.

Pre tých, čo sa venujeme analýze a štúdiu ruského vplyvu na Slovensku, to bolo len potvrdenie toho, čo je zrejmé už dávno a v náznakoch vychádzalo najavo vo viacerých konkrétnych prípadoch týkajúcich sa známych dezinformačných médií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Časté cesty do Moskvy, stretávanie sa s predstaviteľmi ruskej štátnej agentúry Sputnik či čulé obchodné väzby na subjekty z Ruskej federácie.

To, že na Slovensku máme jednu z najkomplexnejších štruktúr dezinformačných kanálov, ktoré majú svoju tlačenú, zvukovú, webovú aj facebookovú podobu so značným vplyvom na spoločnosť, nie je žiadna náhoda, ale výsledok viacročného úsilia a kultivovania.

Preukazuje to aj analýza priamych prepojení najvýznamnejších dezinformačných portálov na informačné zdroje z Ruskej federácie, ktorá ukazuje ich úzku previazanosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nájsť staré krivdy a zobudiť vášne

Jedna časť skladačky z nástrojov, ktoré Ruská federácia využíva v našom regióne a ktorá sa priamo a bezprostredne dotýka bezpečnosti a stability Slovenska, však zatiaľ nebola verejne analyzovaná a pomenovaná.

Je ňou priama či nepriama podpora subjektov, organizácií a aktivít, ktoré spochybňujú územné usporiadanie a nemennosť hraníc krajín v našom regióne. Poviete si, že predsa nemennosť hraníc je základom stability nielen nášho regiónu, ale celej Európy, a budete mať pravdu.

Podpora revizionizmu, územných nárokov a jatrenie starých nezhojených rán v regióne strednej Európy je jednou z osvedčených taktík na oslabenie nielen jednotlivých krajín, ale aj celej EÚ. Koniec koncov, aj keď o význame vplyvu Ruska v brexitovom referende existuje odborná polemika, faktom ostáva, že boli zadokumentované ruské snahy o jeho ovplyvňovanie.

Taktika Kremľa je zrejmá a podobná naprieč rôznymi krajinami. Identifikovať témy, otázky, ktoré danú krajinu či spoločnosť rozdeľujú a vyvolávajú vášne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Využiť takúto otázku, zvýšiť jej viditeľnosť pomocou spriaznených aktérov, médií, provokácií a symbolických činov na vytvorenie napätia vo vnútornej politike alebo v medzinárodných vzťahoch.

Uniknuté e-maily bieloruského neonacistu Usovského, ktorý bol na výplatnej listine ruského oligarchu Malofejeva a organizoval v celom regióne strednej Európy vrátane Slovenska rôzne verejné protesty, sú toho jasným dôkazom.

Ruské dezinformačné naratívy sa budujú na nacionalizme živenom územnými zmenami, ktorými prešla stredná Európa v posledných sto rokoch a s nimi spojenými pocitmi krivdy.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C7HUS na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historické vyrovnanie sa s Ficom zatiaľ nie je na programe.


Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


SkryťZatvoriť reklamu