Autor je šéfredaktor Visegrad Insight a prezident správnej rady v Nadácii Res Publica
Niet pochýb o tom, že Maďarsko sa pripravuje na stiahnutie svojho ultimáta týkajúceho sa nového dlhodobého rozpočtu EÚ. Premiér Viktor Orbán vo svojom týždennom rozhlasovom vysielaní oznámil, že "rokovania sa musia pohnúť vpred" a "na konci dňa dosiahneme dohodu, aj keď ju Maďarsko a Poľsko zablokovali".
Dá sa tomu rozumieť tak, že je to taktická príprava Maďarov na zmenu pozície Budapešti v spore s ostatnými hlavnými mestami Európy. Prečo teda to veto? Pretože nejde o právny štát a nejde ani o samotný rozpočet, ide o moc a peniaze.
Po parlamentných voľbách v roku 2022 sa Viktor Orbán mieni stať opäť premiérom a pravdepodobne dokonca sníva o udržaní svojej ústavnej väčšiny. Toto je hlavný cieľ, ktorý roky riadi legislatívne zmeny, a takisto hlavný dôvod predpokladu, že Maďari sa vzdajú svojho veta.
Ako opäť vyhrať voľby
Zo všetkých členských štátov EÚ pandémia najviac zasiahla peňaženky v Maďarsku.
Ostatné návrhy zmien predložené maďarskému parlamentu však slúžia predovšetkým udržaniu moci a nedajú sa považovať za reakciu na politický program alebo sociálne potreby.
Ako výstižne napísal The Economist začiatkom tohto roka, Orbán vo svojej politickej kariére začínal ako radikálny protisovietsky liberál, neskôr sa stal kresťanským demokratom a nakoniec si hovorí extrémny pravicový nacionalista (pričom umocňuje svoje vzťahy s Kremľom).
No v skutočnosti sa hlásané hodnoty nepočítajú, iba ich sila. Fidesz už nie je Alianciou mladých demokratov, je to iba strana pri moci. Strana tak urobí všetko pre udržanie svojho dominantného postavenia v krajine - vrátane novely zužujúcej definíciu verejných prostriedkov a zákaz zmeny pohlavia inštalovaný do ústavy.
Pri pohľade na nedávny vývoj v Poľsku (sprísnenie interrupcií, pozn. red.) sa zdá nenáhodné, že práve počas pandémie má Orbán v úmysle zakázať Maďarom usporiadať si rodinný život inak ako okolo reprodukčnej schopnosti a to priamo v ústave.
Iba vyvoláva kultúrnu vojnu, ktorá nijakým spôsobom nezlepší materiálnu situáciu ľudí. Pričom bude odvádzať pozornosť verejnosti od ďalšej zmeny volebného systému. Strana pri moci chce totiž v budúcich parlamentných voľbách v roku 2022 sťažiť rozdrobenej opozícii zjednotenie.
Orbánov Fidesz dúfa, že pridaním ďalších podmienok skomplikuje menším stranám možnosť účinne spájať sily s etablovanými stranami, čím opätovne naruší opozíciu.
Varšava spojenectvom s Orbánom riskuje
Orbán sa teší dvojnásobne, pretože v súčasnom konflikte Poľsko dodáva dôveryhodnosť jeho vyjednávacej stratégii, vďaka čomu jeho veto nevyzerá tak frivolne, ako keď maďarský premiér v lete oznámil svoje úmysly.