SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Orbánovo veto sa môže vyčerpať

Maďarskému premiérovi ide o víťazstvo vo voľbách a udržanie svojich vazalov.

(Zdroj: TASR/AP)

Autor je šéfredaktor Visegrad Insight a prezident správnej rady v Nadácii Res Publica

Niet pochýb o tom, že Maďarsko sa pripravuje na stiahnutie svojho ultimáta týkajúceho sa nového dlhodobého rozpočtu EÚ. Premiér Viktor Orbán vo svojom týždennom rozhlasovom vysielaní oznámil, že "rokovania sa musia pohnúť vpred" a "na konci dňa dosiahneme dohodu, aj keď ju Maďarsko a Poľsko zablokovali".

Dá sa tomu rozumieť tak, že je to taktická príprava Maďarov na zmenu pozície Budapešti v spore s ostatnými hlavnými mestami Európy. Prečo teda to veto? Pretože nejde o právny štát a nejde ani o samotný rozpočet, ide o moc a peniaze.

Po parlamentných voľbách v roku 2022 sa Viktor Orbán mieni stať opäť premiérom a pravdepodobne dokonca sníva o udržaní svojej ústavnej väčšiny. Toto je hlavný cieľ, ktorý roky riadi legislatívne zmeny, a takisto hlavný dôvod predpokladu, že Maďari sa vzdajú svojho veta.

Ako opäť vyhrať voľby

Zo všetkých členských štátov EÚ pandémia najviac zasiahla peňaženky v Maďarsku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ostatné návrhy zmien predložené maďarskému parlamentu však slúžia predovšetkým udržaniu moci a nedajú sa považovať za reakciu na politický program alebo sociálne potreby.

Ako výstižne napísal The Economist začiatkom tohto roka, Orbán vo svojej politickej kariére začínal ako radikálny protisovietsky liberál, neskôr sa stal kresťanským demokratom a nakoniec si hovorí extrémny pravicový nacionalista (pričom umocňuje svoje vzťahy s Kremľom).

No v skutočnosti sa hlásané hodnoty nepočítajú, iba ich sila. Fidesz už nie je Alianciou mladých demokratov, je to iba strana pri moci. Strana tak urobí všetko pre udržanie svojho dominantného postavenia v krajine - vrátane novely zužujúcej definíciu verejných prostriedkov a zákaz zmeny pohlavia inštalovaný do ústavy.

Pri pohľade na nedávny vývoj v Poľsku (sprísnenie interrupcií, pozn. red.) sa zdá nenáhodné, že práve počas pandémie má Orbán v úmysle zakázať Maďarom usporiadať si rodinný život inak ako okolo reprodukčnej schopnosti a to priamo v ústave.

Iba vyvoláva kultúrnu vojnu, ktorá nijakým spôsobom nezlepší materiálnu situáciu ľudí. Pričom bude odvádzať pozornosť verejnosti od ďalšej zmeny volebného systému. Strana pri moci chce totiž v budúcich parlamentných voľbách v roku 2022 sťažiť rozdrobenej opozícii zjednotenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Orbánov Fidesz dúfa, že pridaním ďalších podmienok skomplikuje menším stranám možnosť účinne spájať sily s etablovanými stranami, čím opätovne naruší opozíciu.

Varšava spojenectvom s Orbánom riskuje

Orbán sa teší dvojnásobne, pretože v súčasnom konflikte Poľsko dodáva dôveryhodnosť jeho vyjednávacej stratégii, vďaka čomu jeho veto nevyzerá tak frivolne, ako keď maďarský premiér v lete oznámil svoje úmysly.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Z pohľadu cien kľúčových komodít patria Slováci k najzraniteľnejším v EÚ.


1. júl

Za prácou odchádzajú do zahraničia.


3. júl
Súboje Petra Sagana a Wouta van Aerta v rokoch 2020 a 2022 na Tour de France.

Elite národný rozhodca Lukáš Radosa hodnotí súboje na Tour de France.


7 h
Predseda SaS Richard Sulík.

Republiková rada SaS zasadne v stredu popoludní.


a 1 ďalší 10 h

Neprehliadnite tiež

Ďalší šach-mat, Slniečka!


14 h
Zastarané kotle na pevné palivo majú nahradiť ekologickejšie zariadenia.

Štát by mal podporiť aktívnych a motivovať pasívnych


Peter Robl 15 h
Nataša Holinová

Generálny prokurátor nie celkom rozumie, kto má čo v náplni práce.


16 h

Ako vstrebať zjavný fakt, že Rusko je teroristický štát.


20 h
SkryťZatvoriť reklamu