SME

Kde Rómovia nie sú súčasťou problému, ale jeho riešenia

Rázcestie v obci Martinová. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

P ani Johanna vyjde z domu a vedie deti hore príjazdovou cestou na zastávku autobusu, ktorý ich odvezie do školy v susednej obci Jesenské. Je stále tma a v Martinovej nesvietia lampy. Pod nohy si zvykne svietiť mobilom či baterkou.

Pre spreneveru, ktorú spáchala bývalá účtovníčka, bola obec na juhu Gemera niekoľko rokov zadlžená. Leží v okrese Rimavská Sobota, kde je najvyššia dlhodobá nezamestnanosť, ale nemohla získať žiadne prostriedky od štátu na rozvoj. Skončili by u exekútora.

Preto začal starosta Eugen Radič s projektmi cez občianske združenie. To bolo v roku 2010.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O štyri roky neskôr v susedných Radnovciach zomrela jednému z obyvateľov manželka a zopár dní nato dcérka z prvého manželstva.

Starosta Aladár Bari sa obzeral po pomoci pre chudobnú desaťčlennú rodinu, a tak začal so zbierkou priamo v obci. Nezamestnanosť tu v roku 2014 bola 96-percentná, práve bolo pred sociálnymi dávkami, a tak niektorí mohli prispieť 50 centmi, iní dali zopár eur.

Nazbierali okolo 300 eur, za ktoré nakúpili potraviny, oblečenie a zvyšok bol príspevok na pohreb.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Videl som vtedy, že ľudia si chcú pomáhať. A keď sa obyčajní ľudia v dedine vedeli dať dokopy, tak starostovia si prečo nevedia sadnúť za jeden stôl, aby spolupracovali?" povedal starosta Bari.

Vybral sa za Štefanom Vavrekom, ktorý bol vtedy starostom v neďalekej Rimavskej Seči a neskôr aj poslancom Národnej rady za Most-Híd, a potom za Csabom Horváthom, ktorý robil u primátora v Rimavskej Sobote. Založili spolok starostov, kam neskôr pribrali aj Eugena Radiča z Martinovej a starostov Cakova, Barce, Janíc, Gortvy a Kesoviec.

Všetko sú to maličké obce len zopár kilometrov od maďarských hraníc. Spája ich to, že majú rómskych starostov, obyvatelia sú Slováci, Maďari a Rómovia. V Janiciach tvoria Rómovia podľa Atlasu rómskych komunít 80 percent obyvateľov, v Radnovciach už žijú výlučne Rómovia hovoriaci po maďarsky.

Dáme sa dokopy a skúsime zabojovať. Keď niekto potreboval materskú škôlku, tak sme išli siedmi starostovia.

Aladár Bari

Toto je poľnohospodársky juh Gemera, odlišný od kedysi baníckeho severu. Oblasť, ktorá je na okraji nielen na mape. Po zániku družstiev a časti potravinárskej výroby akoby vypadla z politických predstáv o budúcnosti krajiny a ľudia tu stále žijú s problémami, ktoré sa objavili niekedy začiatkom 90. rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Takýmto nákladom spolok starostov nepohne. Ale dokáže urobiť aspoň niečo. Pretože táto oblasť nevymiera ako iné kúty postihnuté stratou práce a teda aj akéhosi rámca pre život. Rómovia tu nie sú súčasťou problému, ale naopak riešenia.

Postupne sa im podarilo obnoviť komunitné centrum a kultúrny dom v Barci, postaviť sociálne bývanie pre dvanásť rodín v Kesovciach aj v Cakove. V Cakove zriadili aj občiansku hliadku a postavili škôlku, v Martinovej opravili obecný dom, v Radnovciach zriadili hliadku a postavili byty pre tridsať rodín, rozšírili základnú školu a postavili novú škôlku.

Nazývajú sa Spoločnými silami za rozkvet Gemera.

A dali to dokopy

"V 2014 som vyhral voľby a o rok nato som zistil, že rómski starostovia nedržia spolu. Nedržia si kontakty navzájom, každý si ide vlastnou cestou, nie je tam žiadna sila. Tak mi napadlo, či by som to nevedel nejako zorganizovať," spomína Aladár Bari na svoju motiváciu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Zuzana Kepplová je od mája 2015 redaktorkou publicistiky a komentátorkou denníka SME. Vyštudovala dramaturgiu a scenáristiku na bratislavskej VŠMU v ročníku Dušana Dušeka a Jozefa Puškáša. Doktorandské štúdium absolvovala na katedre rodových štúdií na budapeštianskej CEU a katedre kulturológie na Stony Brook SUNY. Je autorkou próz Buchty švabachom, 57 km od Taškentu a Reflux. Občasne publikuje na stredoeurópskom portáli Visegrad Insight, lebo verí v pôvodnú myšlienku Visegrádu. Facebook, Twitter

Čítajte ďalej

Mig sťahovavý (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


11 h

Bezhraničné priateľstvo (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


21. mar

Nové tváre v politike (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


20. mar

V ruskej rozprávke (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


19. mar

Hlavne nenápadne (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


16. mar

Opozícia (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


15. mar
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu