Člen predsedníctva a odborník SPOLU pre otázky právneho štátu, podieľal sa na príprave oboch zákonných úprav.
Podpredseda vlády pre ekonomiku Richard Sulík sa hlboko mýli, podnikatelia totiž netúžia po prostredí, kde sa darí nekalým praktikám. A rovnako sa Slovensko neumiestni na lepších pozíciách v rebríčku Svetovej banky Doing business, ak sa korupcia v súkromnom a verejnom sektore nezníži.
Vo svojom druhom „kilečku“ navrhuje Richard Sulík: zrušiť povinnosť mať vo firme osobu zodpovednú za oznamovanie protispoločenskej činnosti. Dôvod je jednoduchý a neodborný zároveň. Čím viac nefakturovateľnej práce, tým horšie prostredie pre podnikateľov.
Skutočne je to tak?
Nekalé praktiky aj u súkromníkov
Najskôr jeden mýtus: nekalé praktiky sú problémom verejného sektora. Opak je však pravdou, aj podnikatelia čelia sprenevere, úplatkom pri nákupoch alebo machináciám vo finančných výkazoch.
Rovnako ako verejné inštitúcie majú prirodzený záujem sa voči nekalým praktikám brániť. A v záujme čestných podnikateľov je, aby sa nedarilo tým, ktorí pravidlá porušujú.
Rebríček Doing business síce priamo korupciu nemeria, ale výslovne odkazuje na koreláciu medzi ekonomickým úspechom a dobrou pozíciou krajiny v indexe CPI vydávanom Transparency International.