SME
Sobota, 29. január, 2022 | Meniny má Gašpar

Prečo majú vedci nálepku špiónov

Jedného z najlepších ruských vedcov väznili osem rokov protiprávne, teraz možno čaká podobný osud novinára.

Valentin Danilov po prepustení prichádza na stanicu v Novosibirsku. (Zdroj: SITA/AP)

Autorka je redaktorkou českého Deníka N

Zoja je moja dávna kamarátka. Je taká dobráčka, až niektorým cynikom lezie na nervy. Keď v telefóne zbadám jej meno, zamrazí ma. Viem, že sa sa stalo niečo vážne, ak nie tragédia.

Už niekoľko rokov sa snaží vytiahnuť ľudí z nešťastia. Je jedno, kto sú. Nespravodlivosť ju irituje. Hovorím si, že sa musela v Rusku narodiť, lebo inak by si ju Rusko muselo vymyslieť.

Zoja Svetovová, uznávaná novinárka, aktivistka a lovkyňa dramatických osudov. Keď mi zavolala tentoraz, chcela mi len vysvetliť rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorému šestnásť rokov trvalo, kým vyniesol verdikt, týkajúci sa jedného veľkého ľudského osudu.

Kúpený Číňanmi, povedala FSB

Valentin Vladimirovič Danilov sa narodil v auguste 1948. Na prahu súťaženia, kto vyrobí lepšiu bombu, účinnejšiu zbraň, ničivejšiu chemikáliu či dokonca biologickú nálož. Možno aj to stálo za cestou mladého Danilova k matematike, fyzike, vesmíru.

Politika ho nezaujímala. Stúpal po kariérnom rebríčku bez ohľadu na režim. Stal sa riaditeľom prestížneho Termofyzikálneho centra Krasnojarskej štátnej technickej univerzity KGTU. Časom sa o ňom začalo hovoriť ako o najväčšom znalcovi kozmickej plazmy v Sovietskom zväze aj za hranicami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu


Rozpad boľševického impéria ho nijako zvlášť nezasiahol. Pracoval a bádal ďalej. Jeho hviezda začala zapadať v roku 1999. Pokiaľ je možné veriť protokolom vyšetrovateľov ruskej tajnej služby FSB, dal sa Danilov naverbovať Číňanmi.

Majú to do Krasnojarska blízko, teda, s ohľadom na sibírske vzdialenosti. O vedeckom potenciáli mesta vedeli dávno – len študentov tu žije 150-tisíc. Davidova si vyhliadli, pozorovali, kontaktovali a nakoniec, tvrdia agenti FSB, kúpili.

Vedeckým svetom táto správa otriasla už pred šestnástimi rokmi. Vtedy Danilova poslali za špionáž na štrnásť rokov do väzenia. Vzhľadom na to, že nebol najmladší, rovnalo sa to takmer rozsudku smrti.

Neľahký život ruských vedcov

Najnovší prípad odsúdeného vedca je z toho mesiaca. 3. decembra Lefortovský súd v Moskve poslal do väzby, zatiaľ na dva mesiace, Anatolia Gubanova z Ústredného aerodynamického inštitútu profesora Žukovského.

Gubanov sa venuje výskumu aerodynamiky lietajúcich strojov, podieľal sa aj na medzinárodnom projekte prvého nadzvukového osobného lietadla. Aj jeho obvinili z vlastizrady. Vraj odovzdával tajomstvá ruského výskumu zahraničným špecialistom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kauzy vedcov-špiónov sú v Rusku na dennom poriadku. Akoby to bola nejaká tradícia. Nedávno vyšlo najavo – vďaka odhaleniu šéfa ruskej rozviedky SVR Sergeja Naryškina, že jedným zo zakladateľov ruskej priemyselnej špionáže bol sám Dmitrij Ivanovič Mendelejev, slávny chemik a autor periodickej tabuľky prvkov.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Andrej Lúčny

Za 1 800 eur sa Ethosu podarilo vylepiť bilbordy aj zaplatiť online kampaň.


27. jan
Na snímke zo 16. novembra 2021 si britský minister obrany Ben Wallace (vpravo) podáva ruku s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Legenda o rozpínavosti NATO len prikrýva úmysly Ruska. Nedajme sa zmiasť.


Ben Wallace 9 h
Radoslaw Sikorski

Rozhovor s Radoslawom Sikorským.


9 h

Neprehliadnite tiež

Na snímke zo 16. novembra 2021 si britský minister obrany Ben Wallace (vpravo) podáva ruku s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Legenda o rozpínavosti NATO len prikrýva úmysly Ruska. Nedajme sa zmiasť.


Ben Wallace 9 h
Samotné cenové pohyby ovplyvňuje okrem pandémie aj množstvo ďalších rôznych faktorov, ako napríklad vysoký dopyt po energiách aj mimo Európy vyvolaný oživením ekonomík.

Klimatický šek je o presmerovaní príjmov z predaja emisných povoleniek naspäť obyvateľom Slovenska.


Martin Hojsík 11 h
Vlaky, ktoré jazdia po slovenských koľajniciach, dosluhujú.

Potrebujeme sa vrátiť pred rok 1948.


Peter Novoveský 11 h
Ilustračné foto

Prvý krok k bezpečnému internetu urobil europarlament, na ťahu sú vlády.


12 h
Skryť Zatvoriť reklamu