Autori pôsobia v OZ Rodičia.sk
Súčasné dianie na Slovensku a počínanie si kompetentných predstaviteľov štátu vo vzťahu k pandémii nás núti sklamane konštatovať, že z prvej vlny pandémie sa nepoučili a rodičov s deťmi nechali aj naďalej niesť bremeno ťarchy boja proti koronavírusu.
Zástupcovia OZ Rodičia.sk na základe reprezentatívneho celoslovenského prieskumu a konzultácií s odborníkmi od konca septembra prezentovali verejnosti a kompetentným úradom verejnej správy ponaučenia z jarnej vlny pandémie a od novembra sme všetkým ponúkli aj konkrétne odporúčania, ako k protipandemickým opatreniam pristupovať tak, aby tým rodiny s deťmi trpeli čo najmenej.
Je krátko pred vianočnými sviatkami a začína sa ďalší "lockdown", v ktorom evidentne prežijeme zvyšok kalendárneho roka a začiatok toho nového. V momentálnej situácii postupne sa zhoršujúcich epidemiologických štatistík to pre nikoho nie je prekvapenie.
S istotou však vieme vyjadriť sklamanie z neochoty kompetentných aplikovať počas jesene taký prístup k nasadeniu protiepidemiologických opatrení, ktorý by neopakoval chyby z jarnej vlny pandémie a venoval väčšiu pozornosť problémom rodičov a ich detí počas tohto náročného obdobia.
Bolo pre nás nesmierne frustrujúce sledovať:
- Neprehľadné a mätúce opatrenia udržiavajúce rodiny, firmy a celú spoločnosť v neustálom napätí a neistote.
- Nekoordinovanú a nepresnú komunikáciu kompetentných orgánov štátu znásobujúcu negatívne vplyvy týchto opatrení.
- Plošné zatváranie škôl bez ambície v maximálnej miere využívať funkčný systém školského semafora.
- Posunutie škôl a záujmových aktivít pre deti a mládež na druhú koľaj za kiná či posilňovne.
- Rezignáciu na preventívne opatrenia na ochranu zdravia detí a mládeže okrem aplikovania domácej izolácie a základných opatrení - R.O.R.
- Zneužívanie študentov škôl na politicko-mocenské boje.
Bremeno protiepidemiologických opatrení teda opäť ostalo na pleciach rodičov a ich detí, a to napriek tomu, že odborníci od leta varovali pred necitlivým uplatňovaním opatrení, ktoré zákonite prinesú neželané dôsledky s dlhodobo horším vplyvom na spoločnosť ako samotný vírus.
Okrem priamych hospodárskych škôd sa ekonómovia pokúšali vyčísliť spoločenské náklady spôsobené absenciou prezenčnej výučby na školách, psychológovia varovali pred nárastom duševných problémov detí aj dospelých, prokuratúra dokonca poukazovala na nárast násilia v domácnostiach a zvlášť smerom k deťom. Márne.
Pritom rezort školstva, ako jeden z mála rezortov, mal pripravený a od začiatku školského roka úspešne implementovaný Covid - školský semafor, ktorý učitelia, rodičia aj žiaci rešpektovali.
Už vieme, prečo reformy nefungovali
Dnes nám neostáva iné ako konštatovať, že spôsob, akým vláda SRpristúpila k celému školstvu a osudom mladých ľudí počas pandémie, je prejavom nekompetentnosti a najmä rozporu medzi deklarovanými a reálnymi prioritami.