SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Nejde o vaše percentíčka. Nie ste Rolling Stones. Ste politici (píše Michal Havran)

Vojaci si vážili život viac ako politici.

Igor Matovič prichádza pred novinárov. (Zdroj: TASR)

Autor je teológ a spisovateľ

Ešte aj počas zákopových bojov na Marne a vo Verdune platilo predvianočné prímerie. Na niektorých úsekoch frontu sa začínalo prvou adventnou nedeľou a končilo na Troch kráľov. Aby si muži oddýchli a generálne štáby nemuseli posielať správy o smrti na Vianoce.

A platilo to aj inokedy. Aj v slovenskom prostredí, napriek konfliktom, občianskym vojnám, počas dobrovoľníckych výprav, vianočné prímerie rešpektovali už Rákocziho vojaci a neskôr iní povstalci.

Vojaci si vážili paradoxne život a jeho pokoj viac ako súčasní politici.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Nešírte smrad

Jednou z požiadaviek, aj keď nie vždy dôrazne formulovanou, námestí po Kuciakovej vraždy, bolo nie iba obnovenie právneho stavu, porážka Ficovho mafiánskeho štátu, ale aj nastolenie pokoja.

Pokoj znamená veľmi jednoduchú vec, znamená, že okolo seba nešírite smrad pomstychtivosti, hašterivosti, že si na ľuďoch nevšímate to najhoršie, snažíte sa byť veľkorysým a súcitným.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pokoj v politike znamená, že sa nesprávate ako psychopatický idiot. Pretože akokoľvek si myslíte, že ste najdôležitejšou kastou v štáte, pretože váš šofér chodí po diaľnici zásadne 220 a používa maják, aby ste náhodou nezmeškali zasadanie intergalaktickej bezpečnostnej rady, aj keď všetci vieme, že si iba užívate sedlácke maniere, nie ste nimi.

Ani ministri, ani poslanci, ani poradcovia a obslužný personál. Ste presne v takom istom postavení ako ostatní občania tejto krajiny, nemáte žiadne ani politické nadpráva a nie ste ani zbavení povinností a zodpovednosti.

Keby ste mali pokojné mysle a pokojné srdcia, väčšinu z vecí, ktorá tu zaznela od chvíle, keď nám začali po stovkách umierať ľudia, by ste nielen že nepovedali, ale hanbili by ste sa vôbec na ne pomyslieť.

Žijete akože životy hviezd

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Volvo prinesie pozitíva, pre ktoré sa ho oplatí vítať.


1. júl

Rezník viac nebude riaditeľom RTVS.


1. júl
Igor Matovič a György Gyimesi po schválení tzv. prorodinného balíčka.

Inflácia je super, hlavne pre rodiny.


Alojz Hlina 1. júl

Rusi museli utiecť z Hadieho ostrova.


1. júl
SkryťZatvoriť reklamu