SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Ako darovať tak, aby bolo dobra čo najviac

Aj dobročinnosť vie využiť poznatky ekonómie a psychológie.

(Zdroj: SITA/AP)

Peter Singer je profesorom bioetiky na Princetone, Lucius Caviola je výskumným pracovníkom katedry psychológie na Harvarde.

Na celom svete darujú ľudia na dobročinnosť stovky miliárd dolárov. Len v Spojených štátoch dosiahli vlani dobročinné dary asi 450 miliárd. Rok 2020 sa končí a možno aj vy alebo členovia vašej rodiny premýšľate o dobročinnom dare. Charitatívnych organizácií sú však doslova milióny. Ktorú z nich si vybrať?

Ak ste ako väčšina ľudí, chcete podporiť tie, ktoré pre vás niečo znamenajú. Môže to byť charita, ktorá pomáha deťom vo vašej komunite, miestny útulok pre bezdomovcov, kde ste boli ako dobrovoľník, múzeum, ku ktorému máte vrúcny vzťah alebo napríklad svätostánok, ktorému chcete vyjadriť podporu. V USA 94 percent darov pripadne charitatívnym organizáciám zameriavajúcim sa na miestne alebo národné témy.

Poskytnúť dar charitatívnej organizácii blízkej vášmu srdcu je zrejme lepšie ako nedarovať nič. Len veľmi málo charít je vyslovene podvodníckych. Väčším problémom je, že keď počúvate hlas svojho srdca, rezignujete na skúmanie, ktoré charitatívne organizácie sú najefektívnejšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Niektoré charity vykonajú za váš dar viac než stonásobne väčší úžitok, napríklad zachránia či skvalitnia oveľa viac životov ako priemerné dobročinné organizácie.

Keď pár dolárov zachraňuje životy

Najefektívnejšie charity zvyčajne pomáhajú najchudobnejším ľuďom v najmenej rozvinutých krajinách. Hodnotiteľ charitatívnych organizácií GiveWell napríklad odhaduje, že Malaria Consortium, jedna z jeho špičkových charít pôsobiacich v chudobných krajinách náchylných na maláriu, dokáže za necelých sedem dolárov poskytovať štyri mesiace preventívnej liečby deťom vo veku od troch do päťdesiatdeväť mesiacov. V priemere tak zachráni jeden život za každých tritisíc až päťtisíc dolárov.

Oproti tomu jedna z charít pôsobiacich v USA, ktorú GiveWell hodnotí ako sľubnú – program Knowledge is Power, dá za zlepšenie študijného výkonu jedného študenta za rok deväťtisíc až dvadsaťtisíc dolárov. Zlepšenie študijného výkonu môže byť dôležité, ale ak stojí trojnásobok či štvornásobok sumy potrebnej na záchranu života inde, zjavne za váš dar neposkytuje porovnateľnú hodnotu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na veľké rozdiely v efektivite je nesmierne dôležité, ktorú charitatívnu organizáciu podporíte. Experti odhadujú, že aj v rámci pomoci najchudobnejším ľuďom sveta vykonajú najefektívnejšie charity za danú sumu až stonásobne väčší úžitok než organizácie s priemernou efektivitou.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Volvo prinesie pozitíva, pre ktoré sa ho oplatí vítať.


9m

Rezník viac nebude riaditeľom RTVS.


56m
Igor Matovič a György Gyimesi po schválení tzv. prorodinného balíčka.

Inflácia je super, hlavne pre rodiny.


Alojz Hlina 3 h

Rusi museli utiecť z Hadieho ostrova.


7 h
SkryťZatvoriť reklamu