Autor je teológ
Túžba po Mesiášovi sa zosobňuje vždy vtedy, keď sa spoločnosť ocitá v ohrození. Ľudia vnímajú hroziace nebezpečie a nevedia si s ním sami poradiť. Až keď im niekto sľúbi, že ich z toho dostane, môžu si v pokoji vydýchnuť.
Boh, ktorý prichádza
Ľudia hľadajú Mesiáša, ktorý vyrieši problémy, zbaví ich všetkých strachov. Koľko mocichtivých politikov sa do tejto roly rado pasuje. A s akým nadšením ich davy oslavujú!
Aj Ján Krstiteľ sa mohol vyhlásiť za Mesiáša, keď bol populárny. On však mal dosť pokory, aby vyznal: „Nie som Mesiáš!“ A ukázal na Ježiša.
Mesiášom nemôže byť žiadny človek, ale len Boží Syn. Boh Biblie nie je Bohom gréckych filozofov – povýšený nad svetom. Preto prichádza, aby sa „zaplietol“ do našich ľudských príbehov.
História židovskej a kresťanskej viery je dotykom so skúsenosťou, že človek môže mať s Bohom živý kontakt, môže sa s ním stretnúť.
Mitra či Kristus?
Vianoce nie sú najväčšie kresťanské sviatky, rozhodne však patria medzi najobľúbenejšie. V spoločnej radosti dokážu spojiť veriacich aj neveriacich.
Odkedy ich slávime? V Biblii nenachádzame žiadny údaj, pomocou ktorého by bolo možné presne určiť dátum Ježišovho narodenia. Na vznik tradície mohol mať vplyv dátum, keď sa oslavoval sviatok boha Mitru alebo „Nepremožiteľného Slnka“, totožný s dátumom zimného slnovratu podľa rímskeho kalendára.