Autor je analytik INESS
V EÚ začína byť populárny digitálny nacionalizmus. Lídri sa zobudili a zistili, že EÚ nemá vlastné startupy s miliardovou hodnotou, ani etablované úspešné technologické firmy. A aj v ostatných ukazovateľoch digitálnej vyspelosti krajiny EÚ zaostávajú za ostatným vyspelým svetom.
Európania trávia na internete menej času, menej využívajú internetové obchody, platformy, podnikatelia menej inzerujú na internete a menej využívajú cloudové riešenia.
Ako rozšíriť digitálne služby
V zásade existujú dva spôsoby. Prvým je, že podnikatelia prídu s inováciami, investori do toho vložia vlastné peniaze a kritériom úspechu digitalizácie budú uspokojené potreby zákazníkov a ich ochota platiť.
Druhý spôsob je, že necháte zasadnúť komisie, tie vypracujú a schvália stratégie a úradníci spíšu plány, ako ich naplniť. A toto všetko nakoniec obsypete peniazmi daňových poplatníkov. Pričom kritériom úspechu digitalizácie bude vyčerpanie grantov a fondov.
Premietnutie týchto dvoch teoretických prístupov k digitalizácii do praxe môžeme dnes sledovať pri otázke vplyvu koronakrízy na rôzne sektory. Stačí sa pozrieť na ten audiovizuálny a na to, čo sa deje v USA a v EÚ.