SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Vianoce slávi len 60 percent Newyorčanov

O čo menej stretávania, o to viac výzdoby.

(Zdroj: SITA/AP)

Autorka študovala žurnalistiku, žije v New Yorku

Vyzdobený vianočný stromček v Rockefellerovom centre je aj tento rok nádherný, ale teraz sa k nemu domáci ani turisti veľmi blízko nedostanú. V rámci tejto čudnej pandemickej okolnosti sú fotografie ligotavého stromu i okolia, paradoxne, krajšie bez stoviek ľudí v zimných bundách a čiapkach.

V iných častiach mesta sú domy a budovy nádherne vyzdobené ešte viac ako po iné roky. Už niekoľko týždňov sa nedá do obchodu ísť tak, aby človek nepočul niektorú z tradičných vianočných pop skladieb. Cesta taxíkom je ako scénka z vianočného filmu.

Rodinné domy, veľké obytné domy, obchody aj firmy sa snažia slávnostnú náladu pripomenúť bohatou výzdobou fasád, záhrad aj vestibulov. Výklady obchodov na Piatej avenue sú prekrásne. Ak nám už pre pandémiu chýbajú iné dôležité aspekty každodenného života, máme aspoň krásne vianočné kulisy.

Stromčeky už po Dni vďakyvzdania

Ľudia pred pandemickými Vianocami v New Yorku budú musieť vyriešiť dilemu, ktorou sa zaoberali aj pred inými sviatkami v tomto roku.

Buď sa rozhodnú rady odborníkov ignorovať a budú oslavovať, ako zvykli aj inokedy, napríklad v kruhu rodiny a priateľov, alebo sa prispôsobia epidémii a vianočné sviatky strávia len s najbližšími príbuznými, s ktorými sú v každodennom styku aj po iné dni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vianočné stromčeky sa začali predávať po celom meste už pred Dňom vďakyvzdania, čo je nezvyčajné a hneď bolo na Manhattane, v okolí mojej kancelárie, vidieť ozdobené vianočné stromčeky cez mnohé veľké okná moderných obytných budov.

Malé farebné svetielka sa trblietali v skorej tme už o piatej popoludní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mala som to rada už ako dieťa, keď sme s rodinou cestovali z Veľkého Medera do Hrubého Šúru za rodinou a z okien domov pri ceste na nás žmurkali svetlá z vyzdobených obývačiek.

Reštaurácie začali zdobiť improvizované terasy vianočnými motívmi, až kým sa k nám minulý týždeň nedohnala snehová búrka a všetko, čo mohlo byť odviate silným vetrom alebo sa prelomiť pod ťarchou snehu, museli odmontovať a vziať dnu do bezpečia.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rezník viac nebude riaditeľom RTVS.


26m
Igor Matovič a György Gyimesi po schválení tzv. prorodinného balíčka.

Inflácia je super, hlavne pre rodiny.


Alojz Hlina 2 h

Rusi museli utiecť z Hadieho ostrova.


6 h
Zasiahnutý obytný dom v Kyjeve.

Bez ochoty a odvahy použiť zbrane nestojí vojenská sila za veľa.


7 h
SkryťZatvoriť reklamu