SME
Pondelok, 5. jún, 2023 | Meniny má Laura

Toto sú jednoducho Vianoce iné, Vianoce špeciálne a pamätné

Princíp kompenzácie a rodinné tajomstvá.

Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Autorka je režisérka

Pozerám sa na tú opachu pred našimi dverami. Akceptovala som koncept „stromček musí byť skutočný, voňavý, žiadne umeliny z Číny“ s podmienkou, že nebude mať dva metre.

Muž s deťmi odišli k spriatelenému mládencovi, ktorý u nás pred kostolom každoročne predáva stromčeky a vrátili sa s takým, ktorý skutočne dva metre nemá. Má takmer tri.

Chvíľu šomrem, že ma tu vlastne nikto nepočúva, a potom si uvedomím, že ten stromček je vlastne živým dôkazom všemocnosti princípu kompenzácie. Tento rok budú naše Vianoce tichšie, menšie, skromnejšie, uzavretejšie, všetkého hmotného bude menej, tak teda aspoň toho stromčeka nech je viac.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak nech je.

„Všetky rodiny sú rozhádané,“ oznamuje mi kamarátka cez videohovor večer. „Celý deň som viedla diplomatické rokovania s viacerými členmi nášho klanu, ako to urobiť na Štedrý deň, aby nikto nebol ani osamelý, ani urazený, ani nakazený. Každý má však trochu iné vnímanie epidemiologického rizika a inú fixáciu na rodinný život. Nedá sa to vyriešiť a som úplne vyčerpaná.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vzdala som jej hold, že sa snaží nájsť kompromis medzi dvanástimi ľuďmi a povzbudila ju v úmysle napísať pastiersky list všetkým naraz a počkať, ako sa navzájom vyhegajú, pretože po jednom to už nestíha vyriešiť.

Ani Henry Kissinger s Madelaine Albrightovou by si na to netrúfli a čo už ona, úbohá žena v teplákoch zatvorená už dva mesiace na home office.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Toto sú jednoducho Vianoce iné, Vianoce špeciálne, Vianoce pamätné – a raz sa na ne bude spomínať. A nie je vylúčené, že sa bude spomínať v dobrom.

A okrem toho, deti sa na nás pozerajú, či už vlastné, alebo cudzie, a zatiaľ ešte nesúdia, ale už sa im tam niekam do duše ukladá, na čom nám vlastne najviac záleží, čo sú tie naše priority.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tradície, ktoré oželieme

V našej rodine plnej ľudí s krátkou zápalnou šnúrou považujeme za vydarené každé Vianoce, keď nikto nekričí, neplače, netrieska dverami a neodchádza v snehu bez kabáta tmavou nocou v diaľ.

Tradícií, na ktorých by sa bazírovalo, nie je veľa, ale sú hlboko zažraté. A hneď tou prvou sú ľudia. Veľa ľudí okolo stola. Susedia a kamaráti, ktorí sa len tak pristavia v priebehu dňa zaželať všetko dobré, niečo doniesť, odniesť, vypiť.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


2 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


2 h

Nie je ľahké žiť s toľkým pocitom výnimočnosti.


4 h
Nataša Holinová

Nástroje environmentálnej politiky sú len polenom pod nohami.


5 h
SkryťZatvoriť reklamu