Autor je člen výkonného výboru Európskej únie seniorov a Rady vlády pre práva seniorov
Spomedzi západných krajín sa priekopníkom v očkovaní proti Covidu stala Veľká Británia. Ako prvú zaočkovali Margaret Keeanovú z Coventry, ktorá sa o týždeň neskôr dožila 91 rokov.

„Je to ten najlepší predčasný vianočný darček, aký som si mohla želať. Znamená to totiž, že sa konečne môžem tešiť, že na Nový rok strávim čas s rodinou a priateľmi, keďže som bola väčšinu roka sama,“ uviedla.
Úmysel dať sa zaočkovať oznámila aj kráľovná Alžbeta II., ktorá mala v apríli 94 rokov.
Veľká Británia má očkovaciu stratégiu rozdelenú na tri fázy a desať cieľových skupín. V prvej etape sú dve cieľové skupiny: najprv starší klienti zariadení sociálnych služieb a pracovníci týchto zariadení, potom seniori nad osemdesiat rokov a pracovníci sociálnych a zdravotníckych služieb.
Na túto prvú fázu je určených desať miliónov dávok vakcíny.
Ďalších 40 miliónov postupne na cieľové skupiny zoradené predovšetkým podľa veku – nad 75 rokov, nad 70... Pre názornosť celú tabuľku prinášame.

Hneď na prvý pohľad je zrejmé, v čom sa líši od stratégie očkovania, prijatej pre Slovensko. Predovšetkým v tom, že do popredia kladie vek v súlade s často opakovanou zásadou, že spolu s ním rastie rizikovosť ochorenia a, bohužiaľ, aj úmrtnosť.
A seniorov nenecháva v jednom koši nad 65 rokov, ale rozdeľuje vcelku logicky podľa veku nad 80, 75 a 70 rokov.
Hádam je ešte čas poučiť sa z tohto príkladu tiež u nás, napokon už v tomto duchu zazneli prvé hlasy. Ak západné krajiny, veľmi prepracovane napríklad Nemecko, podčiarkujú, ako kľúčový princíp stratégie očkovania ochranu života, malo by to pri uprednostnení seniorov vo vyššom veku platiť aj na Slovensku.