Autor je odborársky funkcionár a zakladateľ OZ Pracujúca chudoba
V roku 2021 čaká odbory na Slovensku nadmieru ťažký rok. Bude to tlak mnohých faktorov vyplývajúcich nielen z búrlivej minulosti, ale aj z toho, akým spôsobom sa postavia ešte búrlivejšej budúcnosti.
Snaha niektorých vrátiť sa do stavu pred koronakrízou je už iba nenaplniteľným snom tých, ktorí sa nechcú zmieriť s faktom, že zmena je život.
Pribudnú porazení novej transformácie
Tlak dosahov krízy bude asi najmenej problematický, hoci nie zanedbateľný. Omnoho zásadnejšími budú otázky vyplývajúce z klimatických zmien, na ktoré bude reagovať európsky Green deal a presadzujúci sa priemysel 4.0.
Zmena technológií, ktoré neodvratne príde, bude mať dosahy aj na spoločnosť a sociálne postavenie pracujúcich. Samozrejme, netreba hneď maľovať čierne scenáre, no ani ružové. Niektoré zmeny budú rýchle, niektoré pomalé, niektoré pozitívne, niektoré negatívne.
Na všetky sa treba pripraviť a reagovať tak, aby sme využili synergický efekt tých pozitívnych na elimináciu tých negatívnych. Na to však bude potrebné, aby sa naša spoločnosť znova vrátila k vyššej solidarite a neupínala sa k individualizmu. Pretože každá spoločenská zmena vždy okrem víťazov priniesla aj porazených.
Pričom zväčša medzi porazenými neboli tí, čo by si o tú porážku akýmkoľvek spôsobom zaslúžili. A ak sa spoločnosť nedokáže postarať o porazených, tak to plodí napätie, konflikty a narušuje kohéziu.
Rozpustená tripartita
Druhým problémom, ktorému budú odbory čeliť, je úsilie politikov rozdeľovať odbory a zlikvidovať nezávislosť odborov v rámci tripatrity. Súčasný minister práce Milan Krajniak sa zaradil do „čestného klubu“ politikov, ktorí sa na Slovensku rozhodli sabotovať tripartitu.