SME

Únia sa zmenila. Čo by malo robiť Slovensko

Čakajú nás reformy aj hľadanie nových spojencov.

(Zdroj: SITA/AP)

Autor je profesor na Katedre politológie FiFUK

V roku 2020 zažila Európska únia niekoľko zásadných zlomov vplývajúcich na proces integrácie. Zlomy prišli v reakcii na bezprecedentnú krízu spojenú s vírusom Covid-19, o ktorom takto pred rokom netušil skoro nikto.

Výsledkom týchto zlomov je, že do roku 2021 vstupuje zásadne iná Únia než tá, ktorú sme poznali v minulých rokoch či dokonca desaťročiach. To by sa malo odrážať aj na zmenách v tom, ako Slovensko pristupuje k svojmu členstvu v Únii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvý zlom: obrat Angely Merkelovej

Vírus Covid-19 zasiahol Úniu a jej členské štáty nepripravené. Pre mnohých bolo prekvapením, aká robustná je naďalej štátnosť členských štátov Únie, ktoré napriek desaťročiam fungujúcej integrácie dokázali v priebehu dní uzatvárať hranice, zavádzať výnimočné stavy či zákazy vychádzania a vzájomne si tvrdo konkurovať pri obstarávaní potrebných zdravotníckych pomôcok na zvládanie pandémie.

Inštitúcie Únie, ktorým neboli zverené kompetencie v oblasti zdravotnej starostlivosti, sa mohli len prizerať na znovuobjavenú sebeckosť členských štátov, ktorá na jar vychádzala na povrch. Vzhľadom na lockdowny zažívali ekonomiky členských štátov bezprecedentné pády a každá z vlád sa snažila hľadať zdroje a spôsoby, ako sa s týmito hlbokými zásahmi do štátnych financií vyrovnať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Odpovede na základe skúseností predošlých finančných kríz Grécka a iných členských krajín pred približne desaťročím sa zdali jasné: úsporné opatrenia a ordo-liberálne záchranné balíčky poskytované jednotlivým štátom cez Európsky stabilizačný mechanizmus.

Pnutia a napätia v Únii pre takto nastavené recepty sa prudko zvyšovali. Ako napríklad ukázal reprezentatívny prieskum v marci 2020, vyše 60 percent Talianov nepovažovalo členstvo v Únii za výhodné pre ich krajinu. Kritika z Talianska i iných krajín bola smerovaná proti perspektíve dlhodobého „nemeckého dohľadu“ nad talianskou ekonomikou, čo spôsobovalo silnejúce rozpadové tendencie v Únii.

Podobné hlasy sa ozývali i z iných krajín Únie – zdalo sa, že oživené nacionalizmy opäť začali získavať vplyv.

V tomto kontexte prišiel prvý zásadný zlom, a to rozhodnutie Angely Merkelovej vystúpiť z tieňa svojich predošlých rozhodnutí v oblasti politiky fiškálnej stability, ako i z tieňa politiky vlád spolkovej republiky od konca druhej svetovej vojny, založenej na odmietaní spoločného dlhu s ostatnými krajinami Únie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kancelárka Merkelová a prezident Macron francúzsko-nemeckou dohodou z mája 2020 vytvorili podmienky na spoločný postup členských krajín, koordinovaný Európskou komisiou pri získavaní a garantovaní spoločných pôžičiek Únie ako entity na medzinárodných finančných trhoch.

Únia takisto rozšírila možnosti vyberania úniových daní, napríklad na digitálne transakcie alebo na plastové produkty, čím sa bude z veľkej časti financovať spoločný dlh.

No a mimoriadne dôležitým prvkom dohody je aj redistribúcia finančných zdrojov tým krajinám a regiónom Únie, ktoré sú najviac postihnuté krízou – teda v mnohom pravý opak ordo-liberálnych protikrízových opatrení spred desiatich rokov.

Merkelovej správne načasovaný obrat nielen oživil ducha integrácie, ale utlmil silnejúce rozpadové tendencie a – ak sa nebránime vzletnosti - posilnil predstavu o Únii ako spoločenstve zdieľaného osudu.

Pre Slovensko, ktoré v európskej politike tradične preferuje silnú úlohu Európskej komisie a iných inštitúcií Únie, vzniká otázka, ako efektívne posilniť aj náš vplyv na rozhodnutia vlád v Berlíne a Paríži, pretože tie majú na politiky obnovenej Únie zásadný vplyv.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Druhý zlom: vytvorenie Fondu obnovy

Pretavenie spomínaných fiškálnych opatrení do praxe bolo možné i vďaka dohode o nadchádzajúcom finančnom rámci a úniovom rozpočte na roky 2021 – 2027, ktorá vznikla na päťdňovom maratónovom summite v júli 2020.

Fond obnovy Next Generation EU, ktorý bol schválený vládami členských krajín, prináša možnosť získať významné finančné zdroje na modernizáciu krajín v rôznych oblastiach, či už sa to týka zelenej ekonomiky, digitalizácie, suverenity elektronických transakcií, alebo vedy a výskumu.

Východiskom je pochopenie reality súčasnej dynamiky rastúcej konkurencie medzi globálnymi veľmocami, v ktorej sa krajinám Únie podarí obstáť jedine tak, že budú stáť jednotne a zároveň dokážu tvoriť inovácie, zabezpečiť udržateľnú ekonomickú prosperitu a určovať nové štandardy a pravidlá v globálnom prostredí.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C7M2S na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výber šéfredaktorky - Beata Balogová

Aktívni občania ohrozujú Fica, rovnako ako ohrozujú Orbána alebo Putina.


Americký prezident Joe Biden a český premiér Petr Fiala.

Prečo nemôžeme brániť Ukrajinu ako Izrael? Racionálne odpovede sú, ale etické nie.


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


Úlohou ECB nie je dosahovať zisk, ale zabezpečovať cenovú stabilitu.

ECB ponúkne bežným ľuďom možnosť otvoriť si účet v digitálnych eurách.


Richard Sulík
SkryťZatvoriť reklamu