SME

Za presadzovaním ultrakonzervatívnych hodnôt je stroj na peniaze

Veriaci počas protestu proti Istanbulskému dohovoru s modlitbami, ktorý zorganizoval Slovenský dohovor za rodinu na Námestí slobody v Bratislave. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)
Za presadzovaním ultrakonzervatívnych hodnôt je stroj na peniaze

Katolícki ultrakonzervatívci ovplyvňujú Európu.

Spoluprácou investigatívnych novinárov z viacerých krajín, ktorej súčasťou je aj Investigatívne centrum Jána Kuciaka sa podarilo zmapovať sieť organizácií katolíckych ultrakonzervatívcov, finančné toky, ale aj spoločné postupy pri získavaní peňazí od bežných ľudí.

Z opár dní pred Vianocami vydal hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martin Kramara nečakané vyhlásenie. Varuje v ňom veriacich pred hoaxami a dezinformáciami zverejňovanými na ôsmich webových stránkach.

Sú medzi nimi štyri zamerané na cirkevné informácie a štyri so všeobecným zameraním.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

“Poukážem na stránky, ktoré na základe mojich skúseností odporúčať nemôžem, hoci mi práve z nich dopisovatelia opakovane citujú. Respektíve, môžem dôrazne odporúčať, aby si pri nich ľudia dávali dobrý pozor a viackrát sa zamysleli, ktorá vec stojí za zdieľanie,” napísal Kramara.

Do zoznamu webstránok zaradil:

- Gloria.tv,

- Svetlo sveta (zdieľané Hlavnými správami),

- Christianitas,

- Aliancia za nedeľu

a sekulárne:

- Infovojna,

- Bádateľ,

- Zem a vek,

- Slobodný vysielač.

O cirkevných témach existuje veľa hoaxov, vysvetľuje analytik cirkevných záležitostí Imrich Gazda. „Počas prvej vlny pandémie viaceré webstránky protestovali proti rozhodnutiu biskupov prijímať eucharistiu do rúk a organizovali proti nemu rôzne výzvy,“ hovorí Gazda.

Menované webstránky zverejňujú aj dezinformácie a hoaxy, ktoré sú zrozumiteľné pre širokú verejnosť. “Poslednou kvapkou, ktorá prinútila cirkev zverejniť vyhlásenie, bolo spochybňovanie očkovania proti Covidu napriek vyhláseniu biskupskej konferencie a tiež Vatikánu, ktoré ho označili za morálne akceptovateľné,“ vysvetľuje Gazda.

Doplnil, že stanovisko prišlo od hovorcu KBS zámerne. “Tieto portály číta mnoho ľudí a biskupi v predvianočnom čase nechceli vyvolávať rozdelenie vnútri katolíckej spoločnosti, tak to vyhlásenie urobil hovorca KBS, čo sa zdá ako menej silné vyhlásenie, ale dostatočne jasné.”

Jedným z kritizovaných webov je Christianitas, ktorý vydáva Nadácia Slovakia Christiana, dcérska nadácia poľskej ultrakonzervatívnej Nadácie Inštitút sociálnej a náboženskej výchovy Piotra Skargu (Fundacja Instytut Edukacji Spolecznej i Religijnej Im. Ks. Piotra Skargi) so sídlom v Krakove.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C7M2M na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky)


Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu