SME

Zastavený svet priniesol krízu zmyslu

Ako som sa počas pandémie nezbláznil.

Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Autor je umelec a publicista

Nestratiť sa v záplave protichodných informácií, prijať limity našich možností a nezabudnúť, že najlepší spôsob, ako sa postaviť strachu, je prehlbovanie ľudského poznania. Takto vyzerali tri najväčšie výzvy, ktoré mi priniesol rok 2020.

V januári som zachytil prvé správy o novom víruse, ktorý sa objavil v Číne. Odborníci nás vtedy ešte upokojovali, že jeho rozšírenie v Európe je nepravdepodobné a keby k nemu aj prišlo, nemalo by ísť o nič vážne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V marci som už videl kolabovať nemocnice v Taliansku, zatváranie hraníc medzi krajinami Európskej únie a vzápätí som na vlastnej koži zažil svoj prvý lockdown. Vo svojich odhadoch sa nemýlili iba slovenskí vedci, svoje stanoviská museli prehodnocovať a korigovať aj popredné svetové inštitúcie. Rozprávať o tom by vedeli napríklad predstavitelia WHO.

Ani pochmúrne predikcie, ktoré na jar priniesli po vypuknutí pandémie analytici ministerstva zdravotníctva, sa nenaplnili a začali sa vynárať pochybnosti. Dnes už vieme, že vírus nie je vymyslený, vidíme nemocnice preplnené na hranice svojich kapacít, mnohí, žiaľ, už osobne poznáme aj obete pandémie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ale vtedy sa všetko odohrávalo iba na internete. Slovensko hlásilo prípady nakazených v desiatkach prípadov, takmer nikto sa s ochorením na Covid osobne nestretol a v našich nemocniciach vládol pokoj.

Z médií sa však na nás valili správy pripomínajúce katastrofické filmy. Tento rozdiel medzi našou lokálnou situáciu a tým, čo sa dialo vo svete, vyvolával otázky, či to je celé skutočné, alebo sme len vhupli do akejsi virtuálnej reality.

Ako si zachovať odstup

Keďže súčasťou mojej umeleckej brandže je aj cestovanie po svete, globálny rozmer pandémie som od počiatku tvrdo ucítil predovšetkým na vlastnom živobytí. Kontrakty na dohodnuté predstavenia v Európe aj mimo nej sa zo dňa na deň zrušili a ja som sa musel konfrontovať s novými životnými okolnosťami, ktoré zahŕňali najmä sedenie doma a každodenné hltanie správ.

Vďaka kontaktom s kolegami v zahraničí som si rýchle uvedomil, že ľudia v rôznych častiach sveta zažívajú niečo veľmi podobné a kríza, ktorej som súčasťou, presahuje hranice štátov aj kultúr.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Jedným z kľúčových opatrení v boji proti pandémii sa stalo dodržiavanie odstupu. Ale zachovanie si zdravého odstupu bolo dôležité aj pre pochopenie toho, čo sme posledný rok prežívali. Práve vďaka istému nadhľadu a odstupu bolo možné spracovať to množstvo paradoxov, ktoré sa pred nami vynárali v rôznych oblastiach – vo vede, politike aj v osobnom živote.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C7M54 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nataša Holinová

Vetovanie Žilinkovej renty sa dalo čakať, ale čo bude ďalej?


10
Ilustračné foto.

Myslia si, že vyhrali. No prehrajú to pred dejinami aj na súdoch.


20

Kreslí Mikuláš Sliacky.


2
Peter Tkačenko.

Nová doba: politici kádrujú verejnosť.


9
SkryťZatvoriť reklamu