Katarína Klingová je analytička think-thanku Globsec Policy Institute, Stanislav Matějka je koordinátorom pre európske záležitosti v kancelárii Rady pre vysielanie a retransmisiu.
Začiatkom decembra zverejnila Európska komisia Akčný plán pre európsku demokraciu, pripravený tímom podpredsedníčky Európskej komisie Věry Jourovej. Ciele tejto iniciatívy zahŕňajú podporu slobodných a spravodlivých volieb, posilnenie slobody médií, ako aj boj proti dezinformáciám.
Pre Slovensko je o to zaujímavejšia, že prichádza v období diskusií, ako nastaviť prvé funkčné opatrenia v boji s dezinformáciami. Súvisiace témy debát sa dotýkajú ochrany informačného priestoru pred manipuláciami a zneužívaním sociálnych sietí na šírenie nenávistných prejavov, dezinformácií či konšpiračných teórií. Tie v konečnom dôsledku ohrozujú dokonca zdravie obyvateľov.
Dezinformácie zhoršujú pandémiu
„Akčný plán pre európsku demokraciu je návrhom Európskej komisie, ako podporiť demokraciu. Chceme, aby občania krajín EÚ mali možnosť slobodne sa rozhodovať, a to nielen vo voľbách. Pokiaľ sú však vystavení skrytej manipulácii, tak autonómna, slobodná voľba, samozrejme, nie je možná,“ uviedla iniciatívu Věra Jourová počas online diskusie, ktorú organizovala Rada pre vysielanie a retransmisiu v spolupráci s organizáciou Globsec.

Jourová uviedla, že „zatiaľ čo internet je fantastický demokratický nástroj, vidíme dnes aj rôzne riziká, ktoré so sebou prináša“. Internet totiž podľa jej slov poskytuje priestor pre nárast extrémizmu, šírenie nenávisti a rôznych útočných postojov, ktoré môžu prerásť do nepokojov a násilností v reálnom svete.
Jourovej slová o rizikách na internete ilustruje aj najnovší prieskum Globsecu. Z neho vyplýva, že spomedzi krajín V4 je Slovensko najviac náchylné veriť konšpiráciám. Takmer 40 percent opýtaných verí, že vírus Covid-19 je len výmysel a nástroj na ovládanie spoločnosti. Až 20 percent je presvedčených, že očkovanie je v skutočnosti čipovaním obyvateľstva.
V období pandémie je takýto postoj verejnosti nebezpečný, lebo môže viesť k nerešpektovaniu nariadení a pomôcť šíreniu nákazy.