Autor je výskumník pražského Ústavu medzinárodných vzťahov a učí na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského
Divadlo Aréna prinieslo slovenskej verejnosti ďalšiu z radu hier venujúcich sa historickým osobnostiam slovenského národa.
Tentoraz sa predmetom dramatického spracovania stal Jánošík, jeho činy a mýtus. Omnoho viac než iba o dramatizáciu však ide o ideologický rozbor dnešného významu Jánošíka pre slovenskú spoločnosť.

Prvým dôležitým ideologickým prvkom je vysvetlenie pozadia Rákocziho povstania. Ponukou slobody nielen tým, ktorí sa k nemu pridajú, ale aj ich rodinám, sa stalo revolučným.
Hoci hra ukazuje nejednoznačnosť v tomto ohľade, pripomína diváctvu ťažkú situáciu nevoľníctva, v ktorej sa nachádzal aj Jánošík.
Prečo bol zbojníkom
Práve táto situácia je kľúčová pre pochopenie zbojníctva. Rovnako ako sa teroristi nestávajú teroristami z ničoho nič, tak ani poddaní obvykle nepreferujú zlodejské živobytie. Fiktívnymi slovami Janka Kráľa: „Tak čo mali robiť? Ustúpiť pánom? Bohatým podvodníkom?“ Základom vzbury je ťažká sociálna situácia, aká tu nepochybne panovala.
Zjednotenie sa v chudobe je potom len krok od národného zjednotenia.