Začiatok politického roka v USA straší opäť drámami. Senátorské voľby v Georgii parametre aj spĺňajú. Jedenásť „vzbúrených“ republikánov, ktorí odmietajú v Kongrese potvrdiť víťazstvo Bidena, ako aj s tým súvisiaci telefonický nátlak Trumpa práve do Georgie na zvrátenie volebného výsledku, si však vážnosť nezasluhuje.

O čo väčšia je pochybnosť, že skupina vzbúrencov vedená Tedom Cruzom vážne verí vo sfalšované voľby, o to silnejšia je zhoda, že žiadať desaťdenný odklad na ešte jeden audit výsledkov je divoký ťah v snahe podchytiť najskalnejší elektorát Trumpa.
Či už chce ten-ktorý vzbúrenec o dva až štyri roky iba obhájiť vlastný obvod, alebo skúšať dokonca Biely dom.
Potvrdzovanie v Kongrese je pritom akt čisto ceremoniálny. Ale už len z dôvodu, že iná skupina republikánov žiada výsledok rešpektovať a sám republikánsky šéf Senátu Mitch McConnell už víťazstvo Bidena uznal, môžu „vzbúrenci“ ovplyvniť akurát masovosť protestov, ktoré zvolal na stredu do Washingtonu Trump. Nič viac.
Tlak na štátneho tajomníka Brada Raffenspergera, aby „proste našiel 11 780 hlasov“, ktoré by zmenili výsledok v Georgii, ďalej betónuje pochybnosť o základnej príčetnosti Trumpa.
“Človeku, ktorý spochybňuje výsledky po certifikácii vo všetkých 50 štátoch, kvantách prepočítavaní a prehratých podaní na súdoch, by sa dalo odkázať aj čosi tvrdšieho.
„
Ako nasvedčuje záznam hovoru, on skutočne verí, že „vyhral o státisíce hlasov“. Podľa Trumpa „nie je možné, že prehral“ v tej Georgii, kde sa spočítali hlasy raz, prepočítali druhý raz a napokon ešte aj tretíkrát.
Raffensperger je tiež republikán, ale nič iné než to, že „vaše informácie sú chybné“, nemohol prezidentovi odpovedať. Človeku, ktorý spochybňuje výsledky po certifikácii vo všetkých 50 štátoch, kvantách prepočítavaní a prehratých podaní na súdoch, by sa pritom dalo odkázať aj čosi tvrdšieho.
Dnešný beh o dve senátorské kreslá v Georgii, naopak, operetný určite nie je.
V stávke je podľa politologického mainstreamu asi toľko, že ak hornú komoru ovládnu republikáni, na čo im stačí aj zisk jedného z dvoch mandátov, nielenže zásadne Bidenovi skomplikujú vládnutie, ale môžu do značnej miery sami diktovať dôležitú agendu.
Ak, naopak, uchmatnú obe kreslá demokrati, pri remíze hlasov v senáte 50:50, ale s rozhodujúcim hlasom viceprezidentky, vraj zasvieti zelená pre revolučné úlety ľavého krídla Demokratickej strany (bezpolicajné zóny, dosadenie Sandersa (!!!) do čela rozpočtového výboru atď.).
Hm, hm. Dve kreslá z Georgie znamenajú mocensky naozaj veľmi veľa. Centristov z oboch táborov je však v Senáte akurát dosť, aby scenáre katastrofické optikou tej i onej strany zostali fikciou.