SME
Streda, 1. december, 2021 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Kolíkovej mapa si zaslúži podporu sudcov

Po prepade dôvery verejnosti v slovenskú justíciu musí sa sudcovské spoločenstvo usilovať o jej znovuzískanie.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. (Zdroj: TASR)

Autor je sudca Súdneho dvora Európskej únie

Kolíkovej súdna mapa je odvážny projekt na zreorganizovanie ťažkopádnej a skorumpovanej justície. Zaslúži si dôveru a podporu sudcov.

Novú súdnu mapu treba chápať v súvise so spoločenským poslaním sudcovského remesla a s úpadkom dôvery slovenskej verejnosti v súdnictvo a úsilím o jej znovuzískanie.

Vstúpim do diskusie v ôsmich obrazoch.

Ticho okolo korupcie

1. V jednom z nedávnych rozhovorov ministerka spravodlivosti Mária Kolíková povedala v podstate toto: "Nekriminalizujem sudcov. Nová mapa súdov však pretrhne korupčné väzby. Ak má niekto vychodené chodníčky k sudcom, tak tým, že zväčšujeme obvody, bude viac sudcov na náhodný výber a cesta k vybavovaniu bude ťažšia." (SME, 27. 11. 2020).

V rozhovore ministerka reagovala na to, že niektorí sudcovia sa k jej súdnej mape vyjadrujú s obavou. Ich obava je však do istej miery legitímna. Väčšina poriadnych sudcov sa cíti neodôvodnene postihovaná za niekoľko pochybných sudcov.

Dotknutým sudcom prekáža, že v dôsledku novej súdnej mapy, ktorá okrem iného zruší existujúce krajské súdy a vytvorí ich v inom územnom obvode, budú musieť dlhšie dochádzať do práce (čo je inak bežným javom v členských štátoch EÚ aj pri sudcovskom povolaní), a tým strácať čas, ktorý teraz využívajú – niektorí už s vypätím síl - na to, aby ich sudcovský rozhľad a výkon nezostal na provinciálnej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ale ich základným postojom k informáciám o korupčných prejavoch v slovenskej justícii sú len dištancujúce sa vyhlásenia bez hlbšej individuálnej a kolektívnej sebareflexie.

Nevšimol som si, že by sudcovia vyšli s vlastným protikorupčným návrhom. Vyzerá to tak, akoby sa ich šok, do ktorého sa dostala slovenská verejnosť v dôsledku vynorenej sa korupcie v justícii, vôbec netýkal.

Prečo tá nevšímavosť? Prečo nereagovali? Pretože to, čo videli alebo o tom počuli, či len tušili, bolo málo a dalo sa s tým žiť a povedľa takéhoto správania aj súdiť?

S dôrazom na špecializáciu

2. Nová súdna mapa nemá len protikorupčný náboj. Sleduje, a to predovšetkým, zvýšenie odbornej zdatnosti sudcov, zlepšenie ich profesionálnej spolupráce a spoluzodpovednosti za stav súdnej agendy, čo je predpokladom riadneho a efektívneho výkonu spravodlivosti. Dôraz sa preto kladie na ich špecializáciu.

Dotknutí sudcovia ju však neprijímajú. Majú pravdu v tom, že dlhodobá úzka špecializácia môže viesť k ich odbornému stagnovaniu. Navyše vytvára sudcovský stereotyp, ktorý nadšenie pre spravodlivosť nerozsvieti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Uvádzaný problém špecializácie je však otázkou jej konkrétneho praktického uplatňovania, a nie podstaty jej princípu. Špecializácia sudcov je teda o dvoch praktických otázkach: o rozumnej vnútrosúdnej rotácii sudcov v rámci súdnych agend a o pestovaní nadšenia pre spravodlivosť.

Diletantstvo sudcu je totiž pri rozhodovaní rovnako škodlivý jav ako jeho korupčný potenciál.

Prirovnal by som sudcovské remeslo z pohľadu požadovaného majstrovstva k športovým viacbojom, napríklad k atletickému desaťboju. Desaťbojár má istotu vo víťazstvo len vtedy, keď pri každej desaťbojárskej disciplíne preteká fair play a jeho športový výkon dosiahne maximálny počet bodového ohodnotenia. Napokon, aj desaťbojári prechádzajú dlhšími obdobiami špecializácie, ktorú si vyžaduje zvládnutie špecifickej techniky tej-ktorej desaťbojárskej disciplíny.

Nová súdna mapa obracia pozornosť verejnosti na podstatu a význam sudcovskej funkcie v demokracii. Na to sa zameriavajú aj moje nasledujúce obrazy.

Zodpovedný za názor

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ján Herák oznámil vzdanie sa mandátu 9. júna 2021.

Herák v OĽaNO ďalej pracuje.


11 h
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Polícia pátra po zdrojoch klamstiev.


1 h

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Vico).


7 h
Nataša Holinová

Nahrávky z poľovníckej chaty budú mať výpovednú hodnotu už naveky.


12 h
Profesor Lev Bukovský na fotografii z roku 2005.

Slobodne myslieť a konať. To je odkaz Leva Bukovského.


Miroslav Pollák 13 h
Násilie v domácnosti

Dve ženy sedeli za stolom a hovorili o násilí, alebo hrozivé omyly poslankyne Hatrákovej.


Ida Želinská a 2 ďalší 16 h
Skryť Zatvoriť reklamu