SME
Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
PÍŠE INICIATÍVA VEDA POMÁHA

Za zlepšenie môžeme my. Vytrvajme (vyhlásenie vedcov)

Otvorenie škôl okamžite, ako to situácia umožní, považujeme za najvyššiu dlhodobú prioritu po záchrane životov.

Testovanie na Covid-19. Testovanie na Covid-19. (Zdroj: TASR)

Pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 pokračuje aj v roku 2021. My, slovenskí vedci a odborníci z množstva rôznych disciplín, si uvedomujeme, ako vážne nás všetkých pandémia postihuje zdravotne, ekonomicky a sociálne, a do akých ťažko riešiteľných situácií sa dostávame.

Veda pomáha, pretože je postavená na faktoch, dôkazoch, vecných argumentoch a dôkladnej analýze dát podľa zverejnených metodík, nie na názoroch, želaniach, či svetonázore. Východisko z pandémie poskytuje vedecký pokrok, a to najmä prostredníctvom vakcín.

Skryť Vypnúť reklamu

1. Vakcinácia

Očkovanie čo najväčšieho počtu ľudí čo najrýchlejšie môže zabrániť ďalším obetiam pandémie a ekonomickým stratám. Tak ako ostatné európske krajiny, aj Slovensko bude na začiatku očkovacej kampane zápasiť najmä s nedostatkom vakcín, ktoré potrebujeme použiť čo najefektívnejšie.

Preto odporúčame, aby boli čo najskôr zaočkované najmä najstaršie vekové skupiny a to predovšetkým v prostrediach, kde je riziko rýchleho šírenia infekcie medzi takéto skupiny najvyššie (DSS, nemocnice, a pod.). Oni sú najčastejšími obeťami, aj keď ich je v populácii málo a ich prednostné očkovanie tak môže zachrániť množstvo životov a rýchlo odbremeniť nemocnice.

Preto vítame oznámenie Ministerstva zdravotníctva SR prioritne očkovať ľudí nad 75 rokov. Prosíme všetkých seniorov, najmä tých nad 85 rokov alebo tých s vážnejšími diagnózami, aby sa registrovali na očkovanie hneď, ako to bude možné.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľudia nad 85 rokov tvoria 1,5% obyvateľov, ale až 22% obetí ochorenia COVID-19 v nemocniciach. Aby sme sa vyhli možným nežiaducim účinkom, odporúčame konzultovať očkovanie najviac ohrozených ľudí s ich praktickými lekármi, ktorí najlepšie posúdia ich celkový zdravotný stav.

Je tiež dôležité, aby sa s vakcínami pracovalo hospodárne. Preto je žiaduce, aby bol program očkovania zaistený náhradníkmi a bol pod verejnou kontrolou.

2. Bezpečnosť vakcín

Ubezpečujeme občanov, že vakcíny používané u nás schvaľuje Európska lieková agentúra, ktorá používa spoľahlivé vedecké metódy na posúdenie účinnosti a nežiaducich účinkov vakcín. Bezpečnosť vakcín sa potvrdzuje aj počas prebiehajúceho očkovania v praxi, v Európe už bolo zaočkovaných ku dnešnému dňu viac ako 10 miliónov ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Závažné nežiaduce účinky sú zriedkavé a náležite študované. Na Slovensku sú všetky hlásenia na nežiadúce účinky evidované a prešetrované Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Klinické testovanie dokáže skúmať dlhodobé účinky až po uplynutí potrebného času, ale s vakcínami máme už dlhodobé skúsenosti.

Okrem očkovania ako našej hlavnej priority odporúčame čo najlepšie nastaviť ďalšie protiepidemické nástroje. Vítame snahu vlády hľadať lepšie riešenia v oblasti testovania, avšak radi by sme upozornili, že novo prijaté opatrenia obsahujú nemalé riziká, ktorým môžeme predísť použitím účinnejších nástrojov uplatňovaných v zahraničí.

3. Masové testovanie dostupné pre všetkých

Odporúčame zabezpečiť dostatočne vysokú kapacitu priebežného bezplatného testovania pre obyvateľstvo tak, aby bolo čo najlepšie dostupné pre všetkých, ktorí sa chcú otestovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľudia s príznakmi ochorenia COVID-19 by mali mať možnosť sa otestovať bezodkladne, vrátane víkendov a večerných hodín a tí, ktorí prišli do styku s infikovanou osobou alebo potrebujú potvrdenie o negatívnom teste, by mali by mať možnosť sa objednať na vhodný termín vopred.

Už dnes takto robíme takmer 500-tisíc testov týždenne a tento spôsob testovania v prípade jeho ďalšieho rozšírenia a dostupnosti v čo najväčšej miere vo všetkých častiach Slovenska môžeme považovať za masové testovanie.

Akékoľvek testovanie musí byť spojené s priebežným overovaním parametrov použitých testov, aby sme sa vyhli zbytočným omylom a zníženiu dôvery obyvateľstva k testovaniu. V prípade pochybností o výsledkoch individuálnych testov ich odporúčame overovať.

Zároveň upozorňujeme všetkých, ktorí sa testujú, aby si uvedomovali, že negatívny výsledok testu (a najmä rýchlotestu) neznamená, že testovaná osoba nie je infikovaná a nemôže vzápätí infikovať ďalších. Preto je aj po negatívnom teste potrebná obozretnosť a vyhýbanie sa rizikovému správaniu.

Skryť Vypnúť reklamu

4. Intenzívne testovanie v ohniskách

V identifikovaných lokálnych ohniskách epidémie a ich bezprostrednom okolí odporúčame vykonať promptné opakované intenzívne testovanie. Ohniskom môže byť okres, obec, mesto, či ich časť. Ohniská odporúčame identifikovať posilnenými Regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva analýzou dát z bežného testovania.

V prípade veľmi zlej situácie odporúčame testovanie kombinovať s lokálnymi obmedzeniami mobility a prísnou kontrolou.

V prípade znevýhodnených komunít (ľudia bez domova, marginalizované rómske komunity, a pod.) je testovanie potrebné spojiť aj so zisťovaním lokálnych praktických prekážok dodržiavania karantén a ich logistickou podporou v spolupráci so samosprávami.

Situáciu odporúčame monitorovať aj skríningom protilátok v krvi, najmä v ohniskách pozorovaných v minulosti. Poznanie miery premorenia bude kľúčové pri efektívnom uvoľňovaní zavedených opatrení.

Skryť Vypnúť reklamu

Odporúčame aj vydávanie potvrdení o prekonaní ochorenia a o vytvorených protilátkach jednotlivcom.

5. Časté opakované testovanie na miestach s veľkým miešaním ľudí

Na tých miestach, kde aj pri súčasných protiepidemických opatreniach prichádza k výraznému miešaniu ľudí v interiéri, špeciálne z rôznych geografických oblastí, odporúčame frekventované testovanie, podľa možností viackrát týždenne. Zníži sa tak riziko, že sa veľké priemyselné podniky, úrady, či v budúcnosti otvorené školy stanú zdrojmi budúcich ohnísk infekcie.

6. Trasovanie, analýza dát a prístup k dátam

Odporúčame pripraviť trasovaciu infraštruktúru Regionálnych úradov zdravotníctva tak, aby sme čo najskôr po poklese počtu nových prípadov na únosnú hranicu dokázali opätovne spustiť efektívny systém trasovania a indikácie na testy.

Skryť Vypnúť reklamu

Odporúčame posilniť doterajšie trasovacie postupy a adaptovať úspešné metódy trasovania klastrov zo zahraničia, pripadne pri trasovaní využívať elektronické zdieľané aplikácie tak ako v zahraničí.

Aj kým je počet nových prípadov vysoký, považujeme za potrebné analyzovať dostupné dáta z testovania a aktívne vyhľadávať lokálne ohniská infekcie. Toto je dôležité špeciálne v spojitosti s rozšírením nových rýchlejšie sa šíriacich variantov vírusu, ktoré odporúčame obzvlášť aktívne monitorovať.

Odporúčame taktiež akékoľvek získané dáta zverejňovať v anonymizovanej podobe verejnosti.

7. Príprava škôl

Otvorenie škôl okamžite, ako to situácia umožní, považujeme za najvyššiu dlhodobú prioritu našej spoločnosti po záchrane životov.

Školy odporúčame otvárať postupne od najnižších ročníkov najmä tam, kde majú žiaci zásadne obmedzený prístup k vyučovaniu na diaľku a pre žiakov so špecifickými poruchami učenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Otvorené školy si v súčasnej pandemickej situácii vieme predstaviť len v kombinácii s prioritným očkovaním pedagógov a pravidelným testovaním žiakov a zamestnancov škôl. Odporúčame preto pokračovať v príprave pravidelného testovania v školách, vrátane budovania potrebnej testovacej infraštruktúry.

Technológie, ktoré nevyžadujú zdravotníkov pri odberoch, už sú dostupné a ich zavedenie sa musí stať prioritou.

Bez funkčného školstva ohrozujeme budúcnosť našej krajiny aj našu budúcu ekonomiku.

8. Vytrvajme

Pozitívny epidemický trend, ktorého náznaky dnes už zreteľne vidíme, sme dosiahli spoločne predovšetkým naším správaním. Nesmieme však v tomto úsilí poľaviť, pretože predčasné uvoľnenie opatrení vedie k rýchlemu zhoršeniu situácie a bude opäť potrebné promptne zavádzať prísnejšie opatrenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Prosíme preto ľudí, aby naďalej zotrvali v prísnom dodržiavaní opatrení na zníženie mobility a kontaktov. Každé stretnutie, ktoré si odoprieme, prispeje k zlepšeniu situácie. Vydržme tak ako doteraz a povzbudzujme k tomu aj ostatných.

Všetkým vám za to ďakujeme. Pandémii musíme čeliť všetci spoločne.

Toto vyhlásenie môže podporiť každý tu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 2. Šéf Accenture: Nie je nič nezvyčajné, že mám paralelne dva mítingy naraz
 3. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 4. 4 hi-tech inovácie, ktoré zmenia Slovensko
 5. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 6. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 7. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 8. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 9. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 10. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 1. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 2. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 3. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 4. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 5. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 6. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 7. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 8. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 23 091
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 115
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 165
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 827
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 818
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 727
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 345
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 3 137
 9. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 2 935
 10. Bratislavu bude sprevádzať luxus 2 797
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Judita a Tomáš

Na jej verzii nesedeli nože, rany ani stopy krvi.


10 h

Cez víkend si Smer svoju armádu kamikadze nezaočkovaných bezrúškarov zvolal do Rimavskej Soboty.


Petra Vlhová a Matej Gemza.

Gemza rozpráva pred začiatkom sezóny.


18 h
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Lesníkov ubudne aj bez reformy.


15 h

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


17m
Zuzana Kepplová.

Výtržníci z protestov sa tešia z nenápadných trestov.


15 h
Peter Schut.

Jednomyseľné je podozrenie, čo je skutočným zámerom zníženia platby za poistencov štátu.


17 h
Peter Tkačenko

Sme rodina premiérovi blokuje kľúčové reformy.


18 h

Blogy SME

 1. INEKO: Koronakríza sa v roku 2020 podpísala pod nárast dlhu miest zo 180 na 197 eur na obyvateľa
 2. Juraj Halička: Supervýkonné a dokonale presné, také sú naše oči
 3. Anna Záhorčáková: Vymysli appku, ktorá zlepší svet!
 4. Miroslav Židek: Čím sú čísla?
 5. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak anebo sedm pražských zastavení. Dnes první, všehochuť bez ladu a skladu (pragomix).
 6. Jan Pražák: Budeš se nám starat o dítě, maminko
 7. Samuel Ivančák: Úvaha (nielen) o rozhlasových kvótach
 8. Ján Marton: Život ohrozujúce škodlivé potraviny ostávajú utajené v tabuľkách potravinovej správy. Takto môžeme pokapať ako myši.
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 880
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 6 448
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 6 189
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 940
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 672
 6. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 580
 7. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 4 851
 8. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 4 226
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Zatvoriť reklamu