SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Ide o život a slovenskí politici na to nemajú (píše Michal Havran)

Kritická infraštruktúra je kastovou verziou rakúsko-uhorského dedičstva.

(Zdroj: SME - MARKO ERD)

Autor je teológ a spisovateľ

Haličsko-viedenský spisovateľ Joseph Roth popísal v románe Radetzkého pochod postupný rozklad a zánik administratívneho a vojenského sveta C. K. monarchie. Na jej udržanie upadajúca rodová šľachta ani panovnícky duch habsburského starca už nestačili a nástup sveta politických požiadaviek iných skupín obyvateľstva nezastavili.

Stredoeurópska verejná úvaha považuje dodnes za zdroj významnej časti spoločenskej a politickej nedokonalosti, dekadencie, komunizmus. Zabúdame pritom, že jedným z dôvodov, prečo sa komunizmus podarilo v strednej Európe implantovať, bola práve kontinuita v mentalitách a psychologických postupoch nemoderného štátu C. K. monarchie, ktorý nebol až na niekoľko zanedbateľných výnimiek schopný sledovať veľké modernizačné trendy štátov na západ od Álp.

Ceremoniálna okázalosť, ku ktorej dnes vzhliadame ako k starým dobrým časom, v ktorých všetci stolovali na Herendoch a v nedeľu sa prechádzali v trojdielnych oblekoch, bolo však len estetizovanou dohrou vnútornej premeny zanikajúcej ríše v duchu Rothovho diela.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nezničiteľná administratíva bdie

Okrem systematického podceňovania dedičstva v myslení, ktoré nám ríša zachovala v podobne nezničiteľného administratívneho aparátu, na ktorý s ľahkosťou nadviazali ľudáci a komunisti bez toho, aby sa museli vysporiadať so slabosťou prvej republiky, sme sa teda pod vplyvom udalostí rozhodli, že našu dejinnú reflexiu, pohľad na príčinu skazy a úpadku, budeme datovať od nástupu komunizmu a nič predtým sa už nebude vzťahovať na skúmanie naše vlastnej neschopnosti premeniť Slovensko na výkladnú skriňu modernej Európy a sveta.

Naše chápanie politickej kasty vo vzťahu k občanom a otázka, čo vlastne znamená v štáte, sa podobá na Rothove novelizované kritické eseje rakúskej mentality, rovnako nemodernej a zahriaknutej po vojne ako počas posledných dní ríše, ako na to neskôr poukázal Thomas Bernhard.

Ale sú dni, keď sa ešte napriek letargii a rozčarovaniu z nepoučiteľnosti vývoja a rovnakých chýb dokážeme pozastaviť nad fungovaním štátu a jeho predstavou o tom, čím je a na čo slúži.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dokonalou kastovou elitnou verziou rakúsko-uhorského dedičstva je poukazovanie na akúsi „kritickú infraštruktúru“ štátu, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako komando prežitia, ktoré bez nároku na oddych a bežný život bdie, keď my ostatní, nesústredení občania, ležíme a pozeráme seriály a televíznu zábavu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič predstavuje svoj návrh dávať 500-eurové poukazy ľuďom nad 60 rokov za to, že sa dajú zaočkovať proti ochoreniu Covid-19.

Ekonómovia odhadujú, že poukážka priláka len asi stotisíc ľudí.


9 h
Peter Schutz.

Zo slovenských verejných peňazí robí bankomat samotná žaba na prameni.


10 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


4 h
Obchod Pepco v Bratislave. (ilustračné foto)

Milan Drahoš o nejednoznačnosti lockdownu i útokoch na zamestnancov.


13 h

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz.

Zo slovenských verejných peňazí robí bankomat samotná žaba na prameni.


10 h
Fedor Blaščák

Na rok 2021 sa bude spomínať aj o sto rokov.


10 h

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


11 h
Nataša Holinová

Výsledky prvého kola voľby detského komisára sú vzrušujúce. Druhé nás ani nemusí zaujímať.


13 h
Skryť Zatvoriť reklamu