SME

Ide o život a slovenskí politici na to nemajú (píše Michal Havran)

Kritická infraštruktúra je kastovou verziou rakúsko-uhorského dedičstva.

(Zdroj: SME - MARKO ERD)

Autor je teológ a spisovateľ

Haličsko-viedenský spisovateľ Joseph Roth popísal v románe Radetzkého pochod postupný rozklad a zánik administratívneho a vojenského sveta C. K. monarchie. Na jej udržanie upadajúca rodová šľachta ani panovnícky duch habsburského starca už nestačili a nástup sveta politických požiadaviek iných skupín obyvateľstva nezastavili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stredoeurópska verejná úvaha považuje dodnes za zdroj významnej časti spoločenskej a politickej nedokonalosti, dekadencie, komunizmus. Zabúdame pritom, že jedným z dôvodov, prečo sa komunizmus podarilo v strednej Európe implantovať, bola práve kontinuita v mentalitách a psychologických postupoch nemoderného štátu C. K. monarchie, ktorý nebol až na niekoľko zanedbateľných výnimiek schopný sledovať veľké modernizačné trendy štátov na západ od Álp.

Ceremoniálna okázalosť, ku ktorej dnes vzhliadame ako k starým dobrým časom, v ktorých všetci stolovali na Herendoch a v nedeľu sa prechádzali v trojdielnych oblekoch, bolo však len estetizovanou dohrou vnútornej premeny zanikajúcej ríše v duchu Rothovho diela.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nezničiteľná administratíva bdie

Okrem systematického podceňovania dedičstva v myslení, ktoré nám ríša zachovala v podobne nezničiteľného administratívneho aparátu, na ktorý s ľahkosťou nadviazali ľudáci a komunisti bez toho, aby sa museli vysporiadať so slabosťou prvej republiky, sme sa teda pod vplyvom udalostí rozhodli, že našu dejinnú reflexiu, pohľad na príčinu skazy a úpadku, budeme datovať od nástupu komunizmu a nič predtým sa už nebude vzťahovať na skúmanie naše vlastnej neschopnosti premeniť Slovensko na výkladnú skriňu modernej Európy a sveta.

Naše chápanie politickej kasty vo vzťahu k občanom a otázka, čo vlastne znamená v štáte, sa podobá na Rothove novelizované kritické eseje rakúskej mentality, rovnako nemodernej a zahriaknutej po vojne ako počas posledných dní ríše, ako na to neskôr poukázal Thomas Bernhard.

Ale sú dni, keď sa ešte napriek letargii a rozčarovaniu z nepoučiteľnosti vývoja a rovnakých chýb dokážeme pozastaviť nad fungovaním štátu a jeho predstavou o tom, čím je a na čo slúži.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dokonalou kastovou elitnou verziou rakúsko-uhorského dedičstva je poukazovanie na akúsi „kritickú infraštruktúru“ štátu, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako komando prežitia, ktoré bez nároku na oddych a bežný život bdie, keď my ostatní, nesústredení občania, ležíme a pozeráme seriály a televíznu zábavu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C7NSA na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historické vyrovnanie sa s Ficom zatiaľ nie je na programe.


Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


SkryťZatvoriť reklamu