Pozoruhodnú a úspešnú iniciatívu v oblasti výchovy k ľudským právam v rámci Európskej únie predstavuje tzv. E.MA program - Európsky program magisterského štúdia v oblasti ľudských práv a demokratizácie, ktorého absolvent sa stáva European Master in Human Rights and Democratisation.
Podľa profesora Manfreda Nowaka je tento program "najdôležitejším príspevkom Európskej únie k Dekáde výchovy k ľudským právam (1995-2004) pod patronátom OSN a zároveň najpodnetnejším príkladom skutočnej európskej spolupráce medzi univerzitami. Spočíva na dvoch rovnako dôležitých základoch: na sieti predstaviteľov EÚ v Komisii, v Rade a v Európskom parlamente, ktorí považujú ľudské práva a demokraciu za hlavné východisko vnútornej a vonkajšej politiky únie, a na sieti európskych akademikov, ktorí považujú ľudské práva za základný interdisciplinárny predmet, ktorý musí mať zodpovedajúce miesto v učebných plánoch všetkých univerzít". ( Pace diritti umani 3/2004)
Druhý z otcov tohto projektu, Horst Fischer spomína, že idea spoločného magisterského programu sa po prvýkrát objavila na stretnutí štyridsiatky predstaviteľov európskych univerzít v Londýne v roku 1996. Na nasledujúcich schôdzach v Benátkach a Bilbau v roku 1997 sa desať univerzít rozhodlo spustiť tento program ako program európskeho vzdelávania v oblasti ľudských práv a demokratizácie. E.MA program mal byť promptnou a konkrétnou odpoveďou na Amsterdamskú zmluvu, ktorej článok 6 zaraďuje ľudské práva medzi základné princípy EÚ.
Koordinácie celého programu sa z podnetu Európskej komisie (menovite Danieli Napoli, riaditeľky Útvaru ľudských práva a demokratizácie EK) ujala univerzita v Padove. Jej profesor Antonio Papisca sa stal spiritus rector celej medziuniverzitnej siete E.MA programu. Za sídlo realizácie boli zvolené Benátky, kde sa v septembri 1997 začal prvý akademický rok s 55 študentmi. Na zabezpečenie nadnárodnej štruktúry celého E.MA programu bola prijatá tzv. Benátska charta. V akademickom roku 2002-2003 už na programe participovalo 37 európskych univerzít z pôvodných 15 členských štátov EÚ. Program dnes "poskytuje skutočne interdisciplinárne, nadnárodné a postgraduálne ľudskoprávne vzdelanie a školenie pre stále narastajúci počet európskych študentov a budúcich ľudskoprávnych expertov". Manfred Nowak dúfa, že teraz, po rozšírení EÚ sa do tejto akademickej ľudskoprávnej siete zapoja aj stredo- a východoeurópske univerzity, takže onedlho ich bude 50.
Výučbu zabezpečuje okolo 70 akademikov a expertov z rôznych univerzít a medzinárodných organizácií. Za šesť rokov svojej činnosti, t.j. do konca akademického roku 2002-2003 vychovali a promovali 455 masterini (magistrov) z 37 krajín, ktorí sa po skončení úspešne uplatnili vo významných programoch a úradoch po celom svete. Doterajší rast si vynútil aj určité organizačné zmeny. Koordinačnú činnosť prevzala Rada participujúcich univerzít, ktoré vytvorili Európske medziuniverzitné centrum pre ľudské práva a demokratizáciu (EIUC); a E.MA diplomy, ktoré po prvých šesť rokov vydávala univerzita v Padove, sa transformovali na European Joint Degree , teda na skutočný európsky diplom udeľovaný poolom partnerských univerzít. Celý tento veľkolepý E.MA program je vo svojej podstatnej časti financovaný z kapitoly A rozpočtu EÚ.