Autor je prezidentom Globsecu
Vzhľadom na to, že Senát aj Kongres budú najbližšie dva roky pevne v rukách demokratov, môžeme aj na domácej scéne zo strany novej administratívy očakávať skôr ambicióznu agendu.
Dôležitou úlohou novej administratívy bude tiež dostať Ameriku späť na mapu globálnej spolupráce.
Existuje mnoho oblastí, v ktorých dokážu Európska únia a Spojené štáty spoločnými silami dosiahnuť veľa. Hoci sa asi nevyhneme rôznym formám konfrontácie s Čínou, jasné porozumenie záujmov všetkých strán môže znížiť napätie v tomto vzťahu.
Amerika sa opätovne pripojila k Parížskej dohode o zmene klímy a pokúsi sa tiež vyrokovať zmluvu o nešírení jadrových zbraní.
Niet návratu do starých čias
Spojené štáty a Európa majú na stole ambicióznu agendu, ktorá sa týka hneď niekoľkých medzinárodných tém.

Po prvé, pandémia nemilosrdne odhalila nedostatky západného modelu – tak demokracie, spoločnosti, ako aj ekonomiky. Pomalý posun geopolitických tektonických dosiek sme pociťovali už nejaký ten čas, no tentoraz nejde o Čínu, Rusko či inú vonkajšiu hrozbu.
Ide o nás – Slovákov, Stredoeurópanov, Európanov, Západ.
Ten zákerný vírus nám nastavil zrkadlo a my v ňom vyzeráme oveľa škaredšie, než sme dúfali. Len sa pozrite na amerického prezidenta, ktorý cynicky ničí základy celého politického zriadenia iba preto, že nevie uznať vlastnú prehru.
Po druhé, obnova potrvá roky, ak nie desaťročia. Nateraz je úloha pomerne jasná: zachraňujme životy a zachraňujme ekonomiku. Vlády robia, čo sa dá. Tlačia peniaze a zhadzujú ich „z vrtuľníkov“.