Autor je štátnym tajomníkom na MZVaEZ za stranu SaS
Nikto nie je pred koronavírusom v bezpečí, kým nebudeme v bezpečí všetci. Poučení uplynulými mesiacmi si uvedomujeme, aké krehké je naše zdravie a čo všetko treba na jeho ochranu.
Spustením očkovania koncom roka 2020 sme vyslali silný signál európskej spolupráce. Teraz sa naše koordinačné úsilie musí zamerať na získanie maximálneho množstva vakcín v čo najkratšom čase. To bolo aj hlavnou témou diskusie lídrov EÚ na štvrtkovom večernom mimoriadnom videosummite.

Rok 2021 má byť rokom konkrétnych krokov na ceste k „novému normálu“. Krokov smerujúcich k obnoveniu hladkého fungovania jednotného trhu a otvoreniu spoločného priestoru bez hraníc a pasových kontrol.
Jedným z nástrojov ako na to, je nepochybne aj skoré zavedenie tzv. covid-19 certifikátov. Sú si toho vedomí aj lídri európskej 27, hoc jedným dychom dodávam, že k tejto téme prejavujú rozdielne „nadšenie“.
Od nadšenia a plnej podpory, kam patrí aj Slovensko, až po miernu skepsu a obavy. Spomína sa diskriminácia voči tým, ktorí nemôžu alebo nechcú byť očkovaní, obavy z ochrany GDPR, potreba zapojenia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) či rozšírenia na medzinárodné očkovacie preukazy a podobne.
Dnešok je však o pozastavení letov a inej dopravy, kontrolách vnútri Schengenu, zložitých cestovných obmedzeniach a zúfalstve mnohých ľudí, ktorí ešte pred rokom naplno využívali Európu bez hraníc.
Ako riešenie sa ponúkajú práve covidové certifikáty, a okrem iného by to bol aj bič na súčasnú „koronabyrokraciu“.
Certifikáty obnovia turistický ruch
Covid-19 certifikát by mal byť užitočným nástrojom, ktorý by umožnil čo najvyššiu mieru voľného pohybu v EÚ ako jednej z našich základných slobôd. Pravdaže, pri zachovaní potrebnej bezpečnosti.